- Školský vzdelávací program
- Školský učebný plán
- Vnútorný pokyn na hodnotenie a klasifikáciu žiakov špeciálnej základnej školy
- Vnútorný pokyn na hodnotenie a klasifikáciu žiakov v praktickej škole
- Výchovný program školského internátu
- Výchovný program školského klubu detí
- Štandard finančnej gramotnosti 2017
- Plán aktivít na rozvoj čitateľskej gramotnosti
- Príloha č.9- poznámky k šk. roku 2023/2024
- Príloha č.8- poznámky k šk. roku 2022/2023
- Príloha č.7- poznámky k šk. roku 2021/2022
- Príloha č.6- poznámky k šk. roku 2020/2021
- Príloha č.5- poznámky k šk. roku 2019/2020
- Príloha č.4- poznámky k šk. roku 2018/2019
- Príloha č.3- poznámky k šk. roku 2017/2018
- Príloha č.2- poznámky k šk.roku 20162017
- Príloha č.1- poznámky k šk. roku 2015/2016 a inovácia bodu 5
Plán aktivít na rozvoj čitateľskej gramotnosti
Spojená škola internátna, Tovarnícka 1632, Topoľčany
Plán aktivít na podporu rozvoja čitateľskej gramotnosti
Čitateľská gramotnosť je komplexný súbor čitateľských zručností potrebných na efektívnu prácu s textom. Cieľom rozvíjania čitateľskej gramotnosti je taký čitateľ, ktorý disponuje čitateľskými kompetenciami, ktoré mu umožňujú pracovať s rozličnými druhmi textov používaných na rôzne účely.
Čitateľské kompetencie zahŕňajú techniku čítania, schopnosť a proces pochopenia textu, schopnosť identifikovať informácie v texte, hodnotiť prečítané, zapamätať si myšlienky textu, reprodukovať text, dedukovať na základe textu, utvoriť si úsudok, schopnosť logicky spájať súvislosti, vyvodiť hlavné myšlienky, poučenia, závery, schopnosť konštruovať myšlienky nad rámec textu a spájať ich v kontexte s predošlými poznatkami a vedomosťami. Čítanie teda zahŕňa nielen zvládnutie techniky čítania, ale aj intelektuálne spracovanie informácií a ich praktické uplatnenie, využitie v každodennom živote. V podmienkach špeciálnej školy vnímame čitateľskú gramotnosť žiakov ako nadpredmetovú, prierezovú zručnosť, ktorú rozvíjame na všetkých predmetoch. Špecifické potreby a možnosti našich žiakov si vyžadujú komplexný prístup, netradičné didaktické prostriedky a moderné metódy aj pri formovaní a rozvíjaní čitateľskej gramotnosti. V konkrétnych aktivitách formujeme kladný vzťah detí ku knihe a literatúre, organizujeme súťaže v čitateľských zručnostiach, popoludňajšie čitateľské aktivity, využívame školskú knižnicu ako informačné, komunikačné centrum, ako multimediálny priestor na moderné vyučovanie a miesto kultúrnych stretnutí, relaxácie a oddychu.
Čitateľskú gramotnosť našich žiakov budete rozvíjať realizáciou alebo zapojením sa do nasledovných aktivít:
· exkurzie, vychádzky do Tríbečskej knižnice v Topoľčanoch, spolupráca s knižnicou· popoludňajšie čitateľské aktivity v ŠKD, školskom internáte· príprava žiakov na súťaž v prednese poézie a prózy· hodiny hlasného čítania· účasť v česko-slovenskom projekte Záložka do knihy spája školy· Medzinárodný deň školských knižníc – súťaž o najzaujímavejšie podujatie v školskej knižnici – celoslovenský projekt· príprava a vyhlásenie ďalšieho ročníka súťaže Čítanie nás baví pre žiakov špeciálnych škôl Nitrianskeho kraja· hodiny informačnej výchovy v školskej knižnici· Deň ľudovej rozprávky – celoslovenská súťaž Dobšinského truhlica· Noc s Andersenom· vydanie školského časopisu Školáčik· príprava programov a vystúpení žiakov na Vianočnú besiedku, ku Dňu matiek, ku Dňu úcty k starším, .....Termíny realizácie aktivít sú zapracované v pláne práce školy.
Akcie budem priebežne dopĺňať podľa plánu práce školy, aktuálnej ponuky slovenskej pedagogickej knižnice, verejnej knižnice a potrieb školy.
Aktivity zamerané na informačnú výchovu a čitateľskú gramotnosť koordinuje školská knihovníčka, ktorá poskytuje poradenské služby, pravidelne informuje pedagógov o novinkách v školskej knižnici, tiež o materiáloch na podporu zvyšovania čitateľskej gramotnosti, zverejnených na webovej stránke metodického centra Slovenskej pedagogickej knižnice.
riaditeľka školy