- SPRÁVA o výchovno-vzdelávacej činnosti, jej výsledkoch a podmienkach školy za šk. rok 2022/2023
- SPRÁVA o výchovno-vzdelávacej činnosti, jej výsledkoch a podmienkach školy za šk. rok 2021/2022
- SPRÁVA o výchovno-vzdelávacej činnosti, jej výsledkoch a podmienkach školy za šk. rok 2020/2021
- SPRÁVA o výchovno-vzdelávacej činnosti, jej výsledkoch a podmienkach školy za šk.rok 2019/2020
- SPRÁVA o výchovno-vzdelávacej činnosti, jej výsledkoch a podmienkach školy za šk.rok 2018/2019
- SPRÁVA o výchovno-vzdelávacej činnosti, jej výsledkoch a podmienkach školy za šk.rok 2017/2018
- SPRÁVA o výchovno-vzdelávacej činnosti, jej výsledkoch a podmienkach školy za šk. rok 2016/2017
- SPRÁVA o výchovno-vzdelávacej činnosti, jej výsledkoch a podmienkach školy za školský rok 2015/2016
- SPRÁVA o výchovno-vzdelávacej činnosti, jej výsledkoch a podmienkach školy za školský rok 2014/2015
- SPRÁVA o výchovno–vzdelávacej činnosti, jej výsledkoch a podmienkach školy za školský rok 2013/2014
- Prístup k informáciám
SPRÁVA o výchovno-vzdelávacej činnosti, jej výsledkoch a podmienkach školy za školský rok 2015/2016
- SPRÁVAo výchovno–vzdelávacej činnosti, jej výsledkoch a podmienkachSpojenej školy internátnej v Topoľčanoch, Tovarnícka 1632za školský rok 2015/2016(Podľa vyhlášky MŠ SR č.9/ 2006 Z.z.)Predkladá:....................................................Ing. Lýdia Ondrejkováriaditeľka školyPrerokované v pedagogickej rade školyDňa : 29.09.2016Prerokované v Rade školy:Dňa: 11.10.2016Vyjadrenie rady školy:Rada školy pri Spojenej škole internátnej,Tovarnícka 1632 v Topoľčanochodporúča zriaďovateľovi Okresnému úradu NitraschváliťSprávu o výchovno-vzdelávacej činnosti,jej výsledkoch a podmienkach SŠI vTopoľčanoch za školský rok 2015/2016Bc. Zuzana Mihalovičová.................................................................Meno a priezvisko predsedu Rady školySpojenej škola internátnej,Tovarnícka 1632, TopoľčanyStanovisko zriaďovateľa:Okresný úrad Nitraschvaľuje/ neschvaľujeSprávu o výchovno-vzdelávacej činnosti,jej výsledkoch a podmienkach školySŠI, Tovarnícka 1632, Topoľčanyza školský rok 2015/2016................................................................za zriaďovateľaVypracovali: Ing. Lýdia Ondrejková, riaditeľka školyMgr. Jana Lacenová, zástupkyňa riad. školyMgr. Mária Gaálová, zástupkyňa riad. školyMária Horná, účtovníčkavedúce metodických orgánov školykoordinátori programov
Východiská a podklady:
-
Vyhláška Ministerstva školstva SR č. 9/2006 Z. z. zo 16. 12.2005 o štruktúre a obsahu správ o výchovno-vzdelávacej činnosti, jej výsledkoch a podmienkach škôl a školských zariadení.
-
Metodické usmernenie MŠ SR č. 10/2006-R k vyhláške MŠ SR č. 9/2006 Z. z.
-
Koncepčný zámer rozvoja školy
-
Plán práce školy na školský rok 2015/2016
-
Vyhodnotenie plánu práce.
-
Vyhodnocovacie správy činnosti metodických orgánov a koordinátorov programov
-
Plán kontinuálneho vzdelávania pedagogických zamestnancov.
-
Vyhodnotenie kontrolnej a hospitačnej činnosti, krúžkov, exkurzií a vychádzok, vyhodnotenie správania, dochádzky a výchovno-vzdelávacích výsledkov žiakov a ďalšie podklady
-
Informácie o činnosti Rady školy pri SŠI v Topoľčanoch
a/ Základné identifikačné údaje o škole:
Názov školy, zariadenia , adresa:
Spojená škola internátna ,Tovarnícka 1632, Topoľčanys organizačnými zložkamiŠpeciálna základná škola internátna, Tovarnícka 1632, Topoľčanya Praktická škola, Tovarnícka 1632, TopoľčanyDátum založenia školy: 1.9.1966Telefónne číslariaditeľ : 038/5321 926ústredňa : 038/5320 021 mobil: 0910 915 133škola fax: 038/ 5320 021internát : 038/5320 021 E-mailová adresa: ssi.topolcany@gmail.com––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––Zriaďovateľ : Okresný úrad NitraŠtefánikova trieda 69949 01 NitraMeno riaditeľa školy: Ing. Lýdia OndrejkováVzdelanie, aprobácia: VŠZ, BrnoPF UK Bratislava - PMP–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––Mená zástupcov riaditeľa školy :Elokované pracovisko SŠI, Ul. Dr. Pantočku 250, Tovarníky:Mgr. Jana LacenováVzdelanie – aprobácia:PF UK Bratislava, MVOS –uč.SŠI, Ul. Tovarnícka, Topoľčany: Mgr. Mária GaálováVzdelanie – aprobácia:PF Nitra, uč. všeob.vzd. predmetov, vychovávateľstvoPF UK Bratislava- PMP–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––-Údaje o rade školy :
Rada školy pri Spojenej škole internátnej, Tovarnícka 1632, Topoľčany, bola ustanovená v zmysle § 24 zákona č. 596/2003 Z.Z. o štátnej správe a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov dňa 21.10.2013 na obdobie 4 rokov.
Členovia rady školy
Mgr. Daniela Haninová - zástupca pedagogických zamestnancovMária Horná - zástupca nepedagogických zamestnancovPaedDr. Rozália Bezáková - zástupca zriaďovateľaPaedDr. Martina Mazáňová,Phd. - za zastupiteľský orgánIng. Marta Mladá - zástupca zriaďovateľaPhDr. Jarmila Pilková - delegovaná zriaďovateľomJarmila Ulbriková - zástupca rodičovEva Kobidová - zástupca rodičovRenáta Bucová - zástupca rodičovZuzana Valachová - zástupca rodičovStručná informácia o činnosti rady školy za školský rok 2015/2016
Rada školy zasadala v školskom roku 2015/206 štyrikrát a prerokovala aktuálne problémy a témy týkajúce sa prevádzky školy. Stručný prehľad činnosti RŠ:
September 2015 Prerokovanie počtu tried a počtu žiakovŠkolský vzdelávací program, týždenná skladba ŠI a ŠKD, kritériá hodnotenia žiakov, zmena v učebných osnovách v bode 4,učebné osnovy pre 2.roč PŠ prežiakov s viacnásobným postihnutím, poznámky k učebnému plánu, doplnenieprofilu absolventa PŠKoncepčný zámer rpzvoja školy- vyhodnotenieOktóber 2015 Správa o výchovno-vzdelávacej činnosti, jej výsledkoch a podmienkach školy v školskom roku 2014/2015Školský vzdelávací program- dodatok (Finančná gramotnosť)Vyjadrenie sa k plánu práce školyFebruár 2016 Plán práce RŠŠkolský poriadokApríl 2016 Výročná správa Rady školyNávrh rozpočtu- prerokovanie a schválenieSpráva o pedagogicko-organizačnom a materiálno-technickom zabezpečení výchovno- vzdelávacieho procesuSpráva o výsledkoch hospodárenia v roku 2015Dodatok k Školskému poriadku- oprava zaradenia prestávok v položke- „Prevádzka a režim školy“Údaje o poradných orgánoch riaditeľa školy
Pedagogická rada školy.
V úvode školského roka pedagogická rada prerokovala inovácie školského vzdelávacieho programu, prerokovala rozdelenie triednictva, tried, úväzkov učiteľov, plán dozorov, rozdelenie úloh, novoprijatých žiakov, plány práce so slabo prospievajúcimi žiakmi, individuálne vzdelávacie plány so žiakmi s upravenými učebnými osnovami a individuálne vzdelávacie programy.
Na ďalších zasadnutiach prerokovala plán práce školy, zaoberala sa výchovnovzdelávacími výsledkami žiakov, prijímala opatrenia na skvalitnenie činnosti a organizačné opatrenia podľa potreby, prerokovávala aktuálne otázky pri riadení školy a výchovno-vzdelávacieho procesu, zaoberala sa aktuálnym plnením úloh a pod. Pedagogickí zamestnanci boli na zasadnutiach priebežne informovaní aj o aktuálnej legislatíve a jej zmenách.
Metodické orgány
V školskom roku 2015/2016 pracovali 4 metodické orgány: MZ pre var. A roč.1.-4.roč, PK pre roč. 5. -9.var.A, MZ var. B, C, PrŠ a MZ pre školský klub detí a školský internát.
Metodické združenie pre I. stupeň varianty A:
MZ na svojich zasadnutiach predovšetkým prerokúvalo výchovno-vzdelávacie výsledky žiakov a plnenie úloh vyplývajúcich z plánu práce školy a z plánu metodického združenia. V spolupráci s výchovným poradcom monitorovali správanie detí a venovali sa jeho vyhodnoteniu a možným riešeniam na zasadnutiach. Činnosť MZ bola zameraných predovšetkým na na čitateľskú gramotnosť, grafický prejav žiakov – písomné práce žiakov, ich analýza a vyhodnotenie na zasadnutiach MZ, na matematike na riešenie praktických úloh, na plnenie úloh v rámci výchovy k zdravému životnému štýlu, environmentálnej výchovu, prevencii problémového správania a pod.
Predmetová komisia pre II. stupeň var. A:
PK v šk. roku 2015/2016 pracovala podľa plánu úloh: monitorovať a analyzovať úroveň vzdelávacích výsledkov, prijímať opatrenia na zlepšenie prospechu po každom klasifikačnom období, prerokovať návrhy na úpravu schválených učebných plánov, učebných osnov, tematických výchovno-vzdelávacích plánov a pod.), dbať na využívanie IKT na vyučovaní, zdôrazňovať úlohu vlastenectva a regionálnej výchovy vo vyučovaní VLA, OBN.EV, cestou interného vzdelávania, prezentovať tvorivé nápady, nové formy vyučovania, organizovať besedy, súťaže, exkurzie. V oblasti profesijného rastu pedagogických zamestnancov sledovala plnenie cieľov.
Metodické združenie pre vzdelávací variant B, C a praktickú školu:
Na zasadnutiach MZ, ktoré je zamerané na prácu so žiakmi s ťažšími stupňami MP a kombinovanými formami postihnutia, prerokovávali výchovno-vzdelávacie výsledky, správy o postupe a výsledkoch výchovno-vzdelávacej činnosti jednotlivých žiakov, plnenie úloh, prípravu podujatí, požiadavky na MTZ, a pod. Na zasadnutiach MZ boli v rámci interného vzdelávania pedagogických zamestnancov zaradené tri témy: "Farba v arteterapii a artefiletike“, „Výchova k ľudským právam,“ „Práca s hyperaktívnymi žiakmi“.
Členovia metodického združenia počas roka realizovali aktivity rozvíjajúce vedomosti, zručnosti a poznávacie schopnosti žiakov a podnecovali žiakov k prezentovaniu zručností a návykov. Medzi najvýznamnejšie aktivity patrí napr. príprava a realizácia kult. programu pre rodičov a priateľov školy na Vianoce, besiedka ku Dňu matiek, súťaž zručnosti žiakov, zapojenie sa do akcií školskej knižnice, do prezentácií žiackych prác v priestoroch školy a v Galérii mesta Topoľčany a pod..
Metodické združenie pre školský internát a školský klub detí:
MZ sa venovalo výsledkom žiakov v edukačnom procese, riešilo aktuálne problémy detí, vyhodnocovalo a sledovalo plnenie úloh, navrhovalo postupy na skvalitnenie práce. Hlavné úlohy a ciele si stanovilo do oblasti environmentálnej výchovy (vychádzky, výlety, starostlivosť o blízke okolie, praktické činnosti), zdravého životného štýlu (podpora pohybových aktivít, besedy, aktivity zamerané na racionálne stravovanie a hygienu, zábavné popoludnia), ďalej zvýšenú pozornosť venovalo ochrane detí pri používaní internetu (besedami, vysvetľovaním, metódy príkladu a pod,) rozvíjali kľúčové kompetencie detí so zameraním na čitateľské zručnosti (týždne čítania- čítanie kníh od G. Futovej- Brata musíš poslúchať, N. Ďurinová, D. Košková- Rozprávkový venček, aktivity v knižnici), rozvíjali manuálne zručnosti predovšetkým formou rôznych tvorivých dielní (Halloween, Valentínske srdiečka, Pevnosť Boyard....).
Všetky metodické orgány priebežne participovali na riadení výchovno-vzdelávacieho procesu a vo vyhodnotení svojej činnosti predložili návrhy na ďalšie skvalitňovanie práce.
Gremiálna porada.
Počas školského roku sa okrem otázok týkajúcich sa výchovno-vzdelávacieho procesu zaoberala čerpaním finančných prostriedkov školy, úlohami pri zabezpečení prevádzky školy ako sú práce na údržbe priestorov, finančné nároky, plánovanie nákupov a realizácia úloh, inventarizácia majetku, a pod. Termíny zasadnutí GP určovala riaditeľka školy podľa aktuálnej potreby riešenia problémov a úloh.
Inventarizačná, vyraďovacia a likvidačná komisia – vykonala kontrolu hnuteľného i nehnuteľného majetku koncom kalendárneho roka, prípadne jeho vyradenie z evidencie majetku školy.
Analýza výsledkov za šk. rok 2015/2016
b/ Údaje o počte žiakov:
Špeciálna základná školy:
Ročník
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
Var A
Var B
Var C
spolu
Počet tried
1
1
1
1
1
1
1
7
1
3
11
Počet žiakov
K 15. 09.2015
6
4
4
6
5
9
5
7
6
52
9
12
73
Počet žiakov
K 30.06.2016
8
5
4
6
6
9
5
8
6
57
7
12
76
Praktická škola:
trieda
I.PŠ.
II.PŠ.
III.PŠ.
Spolu
ročník
1.
1.AU
2.
2.
3.
3 triedy
Počet žiakov
K 15. 09.2015
3
1
5
3
1
13 žiakov
Počet žiakov
K 30.06.2016
3
1
5
3
1
13 žiakov
Žiak 3. ročníka úspešne ukončil praktickú školu a získal nižšie stredné odborné vzdelanie.
Údaje o školskom zariadení:
Na začiatku školského roka
Na konci školského roka
ŠZŠ
PŠ
Spolu
ŠZŠ
PŠ
Spolu
Školský internát - počet výchov. skupín
2
0
2
2
0
3
počet chovancov
13
2
15
17
3
20
ŠKD - počet výchov. skupín
3
0
3
3
0
3
počet žiakov
27
0
27
23
0
23
c/ údaje o počte zapísaných žiakov do 1.ročníka špeciálnej základnej školy:
Do 1.roč. k 15.9.2015 bolo zapísaných sedem žiakov, z toho šesť žiakov do variantu A, jeden žiak do var. C.
Počet žiakov
k 15.09.2015
Z celkového počtu zapísaných k 15.09.2015
Počet tried
Z toho dievčat
Nezaškolení
v MŠ
mali odloženú PŠD
7
2
7
4
1
Údaje o počtoch a úspešnosti žiakov na prijímacích skúškach a ich následnom prijatí na štúdium na stredné školy
Vo variante A získalo v školskom roku 2015/2016 primárne vzdelanie šesť žiakov. Traja žiaci pokračujú vo vzdelávaní na OUI Nová Ves nad Žitavou v učebnom odbore obchodná prevádzka- príprava, skladovanie a predaj tovaru.
Vo variante B získal primárny stupeň vzdelania jeden žiak a pokračuje vo vzdelávaní v praktickej škole.
d/údaje o počte prijatých žiakov do 1. roč. Praktickej školy a údaje o počtoch
a úspešnosti uchádzačov na prijatie.
Do 1. ročníka Praktickej školy v Topoľčanoch v šk. roku 2015/2016 si podali prihlášku 4 uchádzači o štúdium, prijatí boli štyria žiaci.
e/ údaje o výsledkoch hodnotenia a klasifikácie žiakov podľa poskytovaného stupňa vzdelania:
Prospech , správanie, vymeškané hodiny
Špeciálna základná škola:
Žiaci vzdelávaní podľa var. A
Celkový prospech
1.roč
2.roč
3.roč
4.roč
5.roč
6.roč
7.roč
8.roč
9.roč
spolu
Prospeli
8
5
2
6
6
9
5
8
6
55
Neprospeli
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
Neklasifikovaní
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
Komisionálne skúšky
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
Vzdelávaní mimo územia SR
2
2
Z toho budú opakovať roč.
0
0
1
0
0
0
0
0
0
1
Počet žiakov na konci šk. r.
8
5
4
6
6
9
5
8
6
57
správanie
1.roč
2.roč
3.roč
4.roč
5.roč
6.roč
7.roč
8.roč
9.roč
spolu
Žiaci na konci šk. roka
8
5
2
6
6
9
5
8
6
55
2.,3.,4. stupeň
zo správania
na konci šk. roka
2
0
0
1
4
1
0
3
3
14
Počet vymeškaných hodín spolu
1244
762
1127
1434
1009
1434
783
1675
2466
11934
Počet ospravedlnených hodín
917
683
260
1279
896
1344
783
1520
2076
9758
Počet neospravedlnených hodín
327
79
867
155
113
90
0
155
390
2176
Počet vymeškaných hod. žiakov zo soc. znevyh. prostredia
322
675
0
701
448
1134
645
518
1886
6329
Počet neospravedlnených hod. žiakov zo soc. znevyh. prostredia
24
79
0
55
66
90
0
103
298
715
Žiaci vzdelávaní vo variante B,C
Celkový prospech/ trieda
II.A
B var
I.B
I.C
II.C
III.C
spolu
Prospeli
1
6
5
4
3
19
Neprospeli, opakuje ročník
0
0
0
0
0
0
Neklasifikovaní
0
0
0
0
0
0
Počet žiakov
1
6
5
4
3
19
Správanie var.B,C
II.A
B var
I.B
I.C
II.C
III.C
spolu
Žiaci klasifikovaní zo správania v 2.polroku
2.,3.,4. stupňom
0
1
0
0
0
1
Počet žiakov na konci roka
1
6
5
4
3
19
Vymeškané hodiny B, C var
II.A
B var
I.B
I.C
II.C
III.C
spolu
Počet vymeškaných hodín spolu
162
1253
416
24
502
2357
ospravedlnených.
162
1150
416
24
502
2254
Neospravedlnených
0
103
0
0
0
103
Vymeškané hod. žiakov zo soc. znevyh. prostredia
65
706
0
0
0
771
Neospravedlnené hod. žiakov zo soc. znevyh. prostredia
0
103
0
0
0
103
Počet žiakov na konci roka
1
6
5
4
3
19
Praktická škola
Celkový prospech/ trieda PŠ
I.PŠ
II.PŠ
III.PŠ
spolu
Prospeli s vyznamenaním
4
5
2
11
Prospeli veľmi dobre
0
0
2
2
Prospeli
0
0
0
0
Neprospeli, opakuje ročník
0
0
0
0
Neklasifikovaní
0
0
0
0
Počet žiakov
4
5
4
13
Správanie v PŠ
I.PŠ
II.PŠ
III.PŠ
spolu
Žiaci klasifikovaní v 2.polroku
2.,3.,4. stupňom zo správania
0
0
0
0
Počet žiakov
4
5
4
13
Vymeškané hodiny v PŠ
I.PŠ
II.PŠ
III.PŠ
spolu
spolu
163
96
377
636
ospravedlnených.
163
96
377
636
neospravedlnených
0
0
0
0
Vymeškané hod. žiakov zo sociálne znevyh. prostredia
0
0
0
0
Neospravedlnených hod. žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia
0
0
0
0
Počet žiakov
4
5
4
13
Zníženú známku zo správania mali na konci šk. roka 14 žiaci vzdelávaní podľa variantu A:
z toho 2 stupňa – 4 žiaci za nevhodné správanie, 7 žiakov za neospravedlnenú vymeškanú
školskú dochádzku.
3 stupňa – 3 žiaci za vymeškanú neospravedlnenú školskú dochádzku
4 stupňa – 0 žiakov
Žiaci vo var. A vymeškali 11934 vyučovacích hodín (v predchádzajúcom školskom roku 10752 ), čo je priemerne 217 hodín na žiaka(v predchádzajúcom školskom roku 195,5 hod). Z toho neospravedlnených vymeškaných hodín bolo 2176 (v predchádzajúcom školskom roku 672 ), čo je priemerne 38 hodín na žiaka (v predchádzajúcom školskom roku 12,2 hod). Zaznamenali sme zvýšený počet neospravedlnených vymeškaných hodín. Śkola pristúpila k sprísneniu opatrení pri vymeškávaní vyučovania. Opatrenia boli zapracované do nového školského poriadku.
Žiaci vo variante B vymeškali 1415 vymeškaných hodín (v predchádzajúcom školskom roku bolo 2312 hod), v priemere 202 hod na žiaka (v predchádzajúcom školskom roku 165 hod hodín na žiaka). Neospravedlnených vymeškaných hodín bolo 103 (v predchádzajúcom školskom roku 31), priemerne 14 hod na žiaka (v predchádzajúcom školskom roku 2 hodiny na žiaka). Vo variante B mala jedna žiačka zníženú známku zo správania o jeden stupeň za vymeškané neospravedlnené vyučovacie hodiny.
Žiaci vo variante C vymeškali 942 (v predchádzajúcom školskom roku 584) vyučovacích hodín, čo je priemerne 72,5 hodín na žiaka (bolo 64 hodín na žiaka). Neospravedlnených vymeškaných hodín- 0, priemer na žiaka -0.
Všetky vymeškané hodiny spolu vo všetkých variantoch špeciálnej základnej školy : 14 291 hod (v predchádzajúcom školskom roku 13648 hod) , priemer na žiaka: 188 hod (v predchádzajúcom školskom roku 175 hod)
Neospravedlnené vyučovacie hodiny 2 279 hod (v predchádzajúcom školskom roku 703 hod), priemer na žiaka 30 neospravedlnených hodín (v predchádzajúcom školskom roku 9 neospravedlnených hodín)
Vymeškané hodiny v praktickej škole : 639 (bolo 1 701 ) hodín, priemer na žiaka 50 hodín (v predchádzajúcom školskom roku 94,5 hodín)
Neospravedlnených vyučovacích hodín – 0 hod (v predchádzajúcom šk. roku 0) priemer na žiaka 0 hod (v predchádzajúcom šk. roku 0hod)
V porovnaní s minulým školským rokom sme nezaznamenali zvýšený počet neospravedlnených vymeškaných vyučovacích hodín. Prípady zanedbávania školskej dochádzky sme riešili s UPSVaR v Topoľčanoch.
V školskom roku 2015/2016 bolo udelených :
Špeciálna základná škola:
ročník
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
Var B
var C
Spolu
Pochvala TU
2
2
0
2
1
0
0
0
2
0
1
0
1
0
2
0
0
0
1
0
12
3
22
7
Pochvala RŠ
0
2
0
0
1
0
0
0
0
1
0
2
0
0
0
1
0
1
0
0
0
9
1
16
Spolu
6
2
2
0
3
3
1
3
1
1
24
46
ročník
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
Var B
var C
Spolu
Pokarhanie
TU
2
2
0
3
0
0
1
2
2
0
0
0
0
1
0
2
2
1
0
1
0
0
7
12
Pokarhanie
RŠ
1
1
0
1
1
1
0
3
1
5
0
2
0
0
0
3
1
5
0
2
0
0
4
23
Spolu
6
4
2
6
8
2
1
5
9
3
0
46
TU- triednym učiteľom RŠ- riaditeľom školy
Praktická škola
I.PŠ
II.PŠ.
III.PŠ.
spolu
Pochvala triednym učiteľom
0
5
4
9
Pochvala riaditeľom školy
4
10
4
18
Spolu
4
15
8
27
Pokarhanie triednym učiteľom
0
0
0
0
Pokarhanie riaditeľom školy
0
0
0
0
Spolu
0
0
0
0
TU- triednym učiteľom RŠ- riaditeľom školy
V školskom roku 2015/2016 bolo udelených spolu 29 pochvál triednym učiteľom a 17 pochvál riaditeľom školy za zlepšenie vyučovacích výsledkov, za usilovnosť, dobrý prospech, vzorné správanie, reprezentáciu triedy alebo školy a pravidelnú dochádzku do školy.
Devätnásť pokarhaní triednym učiteľom a 27 pokarhaní riaditeľom školy bolo udelených predovšetkým za neospravedlnené vymeškané hodiny a za menej závažné porušovanie školského poriadku.
V celkovom vyhodnotení správania v školskom roku 2015/2016 sme neriešili závažné porušovania školského poriadku, v ojedinelých prípadoch sme riešili menej závažné porušovania školského poriadku..
Najvážnejším problémom bolo zanedbávanie pravidelnej školskej dochádzky niektorými žiakmi, čo sme riešili priebežne s ÚPSVaR v Topoľčanoch
Priemerný prospech z jednotlivých predmetov
Var. A
Predmety
1.roč.
2.roč.
3.roč.
4.roč.
5.roč.
6.roč
7.roč
8.roč.
9.roč
Slovenský jazyk a literatúra
2,85
1,8
2,0
2,16
2,33
2,56
2,2
2,65
2,33
Vecné učenie
2,0
1,2
1,5
Vlastiveda
-
2,0
1,33
2,22
Občianska výchova
1,0
1,62
1,6
Dejepis
-
1,6
1,87
1,83
Geografia
-
1,6
1,87
2,0
Matematika
2,28
1,2
1,5
1,83
1,83
2,56
2,0
2,12
2,0
Informatická výchova
1,16
1,38
1,6
1,62
1,3
Biológia
1,4
2,12
2,16
Fyzika
-
1,6
2,12
2,33
Chémia
-
2,16
Hudobná výchova
1,28
1,0
1,5
1,2
1,0
1,25
1,4
1,12
1,16
Výtvarná výchova
1,57
1,0
1,5
1,4
1,0
1,38
1,0
1,5
1,16
Pracovné vyučovanie
1,57
1,0
1,5
1,83
1,0
1,11
1,2
1,25
1,16
Telesná výchova
1,28
1,0
1,5
1,66
1,0
1,0
1,2
1,0
1,0
Najlepšie výsledky okrem umenovedných predmetov a telesnej výchovy dosiahli žiaci v predmete pracovné vyučovanie a informatická výchova. Najslabšie výsledky dosiahli žiaci v predmete slovenský jazyk a literatúra.
Var. A
Na konci školského roka bolo klasifikovaných 55 žiakov. Dvaja žiaci si plnili povinnú školskú dochádzku osobitným spôsobom mimo územia SR, z ktorých si jeden žiak končí povinnú školskú dochádzku v šk. roku 2015/2016.Počas školského roka pracovalo podľa UUO deväť žiakov z predmetov slovenský jazyk a literatúra, matematika, z toho budú šiesti žiaci pokračovať podľa UUO aj v nasledujúcom školskom roku .Jedna žiačka bola individuálne vzdelávaná v rozsahu 2 hodiny týždenne mimo kolektívu triedy. Podľa upraveného učebného plánu pracovali v kolektíve triedy dvaja žiaci.Traja žiaci boli oslobodení od vyučovania predmetu telesná výchova.Počas školského roka päť žiakov sa prihlásilo a dvaja žiaci sa zo špeciálnej základnej školy v Topoľčanoch odhlásili.Var. B
Žiaci var. B boli hodnotení slovne.Počas školského roka zákonní zástupcovia odhlásili zo školy dvoch žiakov, ktorí boli vzdelávaní podľa individuálneho vzdelávacieho programu.Jedna žiačka bola oslobodená od vzdelávania v predmete telesná výchova..Var. C
Jedna žiačka bola oslobodená od vzdelávania v predmete zdravotná telesná výchova.Žiaci var. C boli hodnotení slovne. Všetci pracovali v triede podľa individuálnych vzdelávacích programov a za pomoci asistenta učiteľa.Praktická škola
Profilujúce predmety v praktickej škole boli pestovateľské práce, pomocné práce v kuchyni a domáce práce a údržba domácnosti.
Jeden žiak pracoval podľa individuálneho programu pre žiakov s autizmom s mentálnym postihnutím. Päť žiakov pracovalo podľa upraveného učebného plánu štyri hodiny denne. Sedem žiakov bolo oslobodených od vzdelávania v predmete telesná výchova.
Žiaci v praktickej škole boli hodnotení slovne.
f/ zoznam uplatňovaných učebných plánov:
V školskom roku 2015/2016 boli vo vzdelávaní uplatňované nasledovné učebné plány:
v špeciálnej základnej škole:
- vzdelávací program pre žiakov s mentálnym postihnutím ISCED 1- primárne vzdelávanie. CD-2008-18550/39582-1:914
v praktickej škole
-
vzdelávací program pre Praktickú školu ISCED-2C, nižšie sekundárne vzdelávanie. CD-2008-18550/39582-1:914
-
vzdelávací program pre žiakov s autizmom alebo ďalšími pervazívnymi vývinovými poruchami s mentálnym postihnutím ISCED 2C – v triede s individuálnym vzdelávacím programom v praktickej škole. 2012-13563/42657:2-914
g/údaje o počte zamestnancov a plnení kvalifikačného predpokladu pedagogických zamestnancov školy:
Počet pedagogických zamestnancov :
18 učiteľov -všetci spĺňali kvalifikačný predpoklad –špeciálna pedagogika psychopédia, z toho rozšírenie o:1 učiteľka- logopédia, somatopédia1 učiteľka- logopédia, tyflopédia1 učiteľka- logopédia, surdopédia3 učiteľky - logopédia1 učiteľka- kanonická misia5 vychovávateliek:- jedna vychovávateľka ŠI s vysokoškolským vzdelaním prvého stupňa, špeciálna pedagogika- dve vychovávateľky ŠI stredné odborné vzdelanie, špeciálna pedagogika- jedna vychovávateľka ŠKD- vyššie odborné vzdelanie- špeciálna pedagogika-jedna vychovávateľka ŠKD- VŠ prvého stupňa- špeciálna pedagogika6 asistentiek učiteľa do 31.12.2015, 5 asistentiek od 01.01.2016 – všetky spĺňali kvalifikačný predpoklad
Počet nepedagogických zamestnancov – 11, z toho:3 THP zamestnanci – spĺňali kvalifikačný predpoklad1 zdravotná sestra– spĺňala kvalifikačný predpoklad7 prevádzkových zamestnancovOdbornosť vyučovania :
Špeciálna základná škola1.-4. ročník .Odborne odučených hodín........... 100 %Neodborne odučené: O%5. -10. ročník .Odborne odučených hodín............ 100 %Neodborne odučené: O%Praktická škola:
Percento odborne odučených hodín: ................... 100 %Neodborne odučené predmety: O%h /údaje o ďalšom vzdelávaní pedagogických zamestnancov školy
Adaptačné vzdelávanie-
0.
Funkčné vzdelávanie :-
0
Špecializačné vzdelávanie:-
0
Aktualizačné vzdelávanie:-
0
Inovačné vzdelávanie-
0
Kvalifikačné, získanie špeciálno-pedagogickej spôsobilosti :-
0.
Prípravné atestačné-
k druhej atestácii
-
dvaja pedagogickí zamestnanci- prebieha
I. atestácia-
dvaja pedagogickí zamestnanci
Ďalšie vzdelávania:
Školenia, vzdelávania a kurzy:
-
písmo Comenia Script - dvaja pedagogickí zamestnanci, získali certifikát
-
tréning zameraný na zvládanie stresu podľa §55 Z.č. 317/2009 - všetci pedagogickí zamestnanci
-
školenie výchovných poradcov
i/ údaje o aktivitách a prezentácii školy na verejnosti
V rámci okresu sme sa zapojili do 4 súťaží, v rámci kraja do 9 súťaží, v rámci SR do 12 súťaží, do 1 medzinárodnej výtvarnej súťaže. .
Názov súťaže
Typ súťaže
Hlavný organizátor
1.
miesto
2.
miesto
3.
miesto
Čestné uznanie
počet zapojených žiakov
V rámci okresu:
Mestská polícia, naša pomoc a ochrana
výtvarná
Mestská polícia Topoľčany
2
8
Vesmír očami detí
výtvarná
Regionálne osvetové stredisko
10
Ochranárik očami detí
výtvarná
OÚ Topoľčany
1
1
1
13
Mladý záchranár
vedomostná
SČK Topoľčany
1
6
V rámci kraja
Najkrajšie na svete
výtvarná
SŠ Zlaté Moravce
3
Vyrobím si z papiera
výtvarná
ŠZŠ Partizánske
1
12
Výtvarné talenty III.
výtvarná
Klub rodičov autistických detí
7
Cyril a Metod
výtvarná
Tríbečské osvetové stredisko
1
1
Kolektívna práca
5
Športová olympiáda pre žiakov ŠŠ Nitrianskeho kraja
športová
SŠI Levice
6
Gaňova Tarnava
Prednes poézie a prózy
OU Nová Ves nad Žitavou
1
2
Školská Olympiáda Levice
vedomostná
SŠI Levice
3
Čítanie nás baví
čitateľská výtvarná
SŠI Topoľčany
2
2
53
Spievaj si s nami
spevácka
SŠ Šaľa
1
1
2
V rámci SR
Mesiac detskej tvorby
výtvarná
Nadácia SPP
21
Chutné maľovanie
(Hovorme o jedle)
Výtvarná, vedomostná
Centrum rozvoja znalostí o potravinách
10
i-Bobor
informatická
Infovek
6
Úspešných riešiteľov
20
Celoslovenský XIV. výtvarný salón znevýhodnených detí
výtvarná
ŠZŠ Vrbové
1
1
8
Gaňova Tarnava
Prednes poézie a prózy
SŠ Spišská Nová Ves
1
1
Deň ľudovej rozprávky
(Dobšinského truhlica)
výtvarná
Krajská knižnica Žilina
50
Záložka do knihy spája školy
Výtvarná, výchovná
Slovenská pedagogická knižnica
59
Zlatý kľúčik
spevácka
SŠ, Dolinského , Bratislava
2
Rómska paleta 2015
výtvarná
Podtatranské osvetové stredisko
1
2
14
Zelený svet
výtvarná
Slovenská agentúra životného prostredia
6
Medzinárodný deň školských knižníc
Výchovno-vzdelávacia
Slovenská pedagogická knižnica
45.
miesto
82
Svätoplukovo kráľovstvo ožíva
výtvarná
Matica slovenská Martin
1
Medzinárodné
Bohúňova paleta
výtvarná
Mestský dom kultúry v Bielsko-Bialej pod záštitou MŠVVaŠ SR
9
Spolu:
7
6
3
12
413
.
Údaje o niektorých aktivitách organizovaných školou a aktivitách do ktorých sa škola zapojila:
Podľa aktuálnej ponuky inštitúcií a možností školy sa uskutočnili akcie, ktoré boli zamerané na profesionálnu orientáciu, rozvoj estetického cítenia žiakov, environmentálnu výchovu, pohybové a športové aktivity, rozvoj čitateľských a komunikačných zručností a pod
Mesiac
Názov aktivity organizovanej školou
Názov aktivity do ktorej sa škola zapojila
Miesto
akcie
IX.
Koncert INTEGRACIA
Slovnaft Aréna Bratislava
Prevencia šikanovania- beseda
SŠI, Tovarnícka
Týždeň zdravia: „Nezabudni na svoje zdravie“ blokové vyučovanie.
SŠI, Topoľčany,
„Čože nám to narástlo v záhrade?“ Výstava ovocia a zeleniny.
Školský internát pri SŠI v Topoľčanoch
X.
Medzinárodný deň čokolády. Maškrtenie spojené so vzdelávaním
Školský internát pri SŠI v Topoľčanoch
Týždeň zdravia: „Hovorme o jedle“.
SŠI, Topoľčany
SOŠ potravinárske, Topoľčany
Beh parkom. (Kampaň Červené stužky.)
SŠI, Tovarnícka-Tovarnícky park
Pohľadnica. (Kampaň Červené stužky.)
SŠI Topoľčany
Deň ochrany zvierat. Zber gaštanov. Vedomostný test o zvieratkách.
Školský internát a ŠKD pri SŠI v Topoľčanoch
Jeseň. Tvorivá dielňa
SŠI, Topoľčany
Správaj sa bezpečne. Prednáška, PL
SŠI, Topoľčany
Medzinárodný deň školských knižníc- zábavné i poučné aktivity
Školská knižnica SŠI Topoľčany
Ľudovít Štúr. Prednáška
SŠI, Topoľčany
Svetový deň úsmevu. „Veselý smajlík“. Zábavné popoludnie.
Školský internát a ŠKD pri SŠI v Topoľčanoch
„Haloween party“.Výroba masiek. Zábavné popoludnie s aktivitami
Školský internát a ŠKD pri SŠI v Topoľčanoch
XI.
Netiketa. Riadený rozhovor s deťmi.
Školský internát a ŠKD pri SŠI v Topoľčanoch
Diskriminácia, rasizmus, xenofóbia, antisemitizmus. Beseda s vých. poradkyňou.
SŠI, Topoľčany
Úcta k starším. Stretnutie s bývalými zamestnancami školy. Kultúrny program.
SŠI, Topoľčany
Medzinárodný deň bez fajčenia, riadené rozhovory
SŠI Topoľčany
Riziká práce v zahraničí, neľudské zaobchádzanie, otrocká práca. Beseda s psychologičkou.
SŠI, Topoľčany
Kampaň Červené stužky –živá stužka
SŠI, Topoľčany
Vyhlásenie súťaže „Čítanie nás baví“ pre zdravotne znevýhodnených žiakov špeciálnych a základných škôl
Školská knižnica pri SŠI v Topoľčanoch
XII.
Mikulášska besiedka
SŠI Topoľčany
OU Nová Ves nad Žitavou. Prezentácia učebných odborov.
SŠI Topoľčany
Profesionálna orientácia- učebné odbory v OU Hlohovec - exkurzia
OU Hlohovec
Tvorivé dielne- Zima
SŠI Topoľčany
„Póla radí deťom“. Ochrana a bezpečnosť. Beseda s príslušníkom Polície.
SŠI, Topoľčany
Výchovný koncert agentúra Čekovský- „Hudba, na ktorú sa nezabúda“
SŠI, Topoľčany
Prehliadka tvorivosti žiakov špeciálnych škôl
ŠZŠI Nitra, Čermáň
Informačná výchova
Školská knižnica SŠI Topoľčany
Veľký Vianočný program
Jedáleň SŠI Topoľčany
„Deň komplimentov“. Scénické hry, hranie rolí
Školský internát a ŠKD pri SŠI v Topoľčanoch
II.
Liga proti rakovine. Prezentácia pre II. stupeň.
SŠI, Topoľčany
Výstava svetových biblií
ObÚ Krušovce
Súťaž v speve. Školské kolo.
SŠI, Topoľčany
Výstava prác žiakov v Galérii mesta Topoľčany
Galéria Topoľčany
Deň zaľúbených. Valentínska pošta
Školský internát pri SŠI v Topoľčanoch
Hygiena tela- Prečo si máme umývať ruky. Beseda so zdravotnou sestrou.
Školský internát a ŠKD pri SŠI v Topoľčanoch
III.
Divadlo Clipperton: „Polepetko“
Jedáleň SŠI Topoľčany
Týždeň hlasného čítania (ŠI-Gabriela Futová – Brata musíš poslúchať, ŠKD – Nataša Ďurinová, Dagmar Košková – Rozprávkový venček)
Školský internát a ŠKD pri SŠI v Topoľčanoch
Na ceste bezpečne. Dopravná výchova pre I. stupeň.
SŠI, Topoľčany
Deň vody. Prezentácia koordinátora environmentálnej výchovy.
SŠI, Topoľčany
Dobšinského truhlica
Školská knižnica SŠI Topoľčany
IV.
Týždeň zdravia. Správne návyky- bezpečnosť potravín. Blokové vyučovanie.
SŠI, Topoľčany
Súťaž zručnosti žiakov „Malý majster, malá majsterka“
SŠI Topoľčany
Školské kolo súťaže v prednese poézie a prózy spojené s vystúpením žiakov súkromného konzervatória D. Kardoša.
SŠI Topoľčany
Divadlo Portál: „O pyšnej princeznej“
Jedáleň SŠI Topoľčany
Voňavý perníček. Pečenie perníkov
Školský internát pri SŠI v Topoľčanoch
Sokoliari
Nám. Ľ. Štúra v Topoľčanoch
„O rozprávkach“. Zážitkové učenie v školskej knižnici.
Školská knižnica SŠI Topoľčany
Týždeň zdravia- zdravé nápoje. Aktivity.
SŠI, Topoľčany
Pevnosť Boyard- súťaže
Školský internát a ŠKD pri SŠI v Topoľčanoch
V.
Školské kolo vedomostnej olympiády z matematiky, slovenského jazyka a prírodopisu
SŠI, Topoľčany
Medzitriedny futbalový zápas a zápas vo vybíjanej
SŠI, Topoľčany
Prednáška Slovenského červeného kríža- prvá pomoc
SŠI, Topoľčany
Divadelné predstavenie študentov Súkromnej pedagogickej školy v Topoľčanoch
SŠI, Topoľčany
Deň Slnka. Kresba na asfalt
Školský internát a ŠKD pri SŠI v Topoľčanoch
Besiedka ku Dňu matiek
SŠI, Topoľčany, elokované pracovisko Tovarníky
Medzinárodný deň mlieka. Súťaže, aktivity, ochutnávky...
Školský internát a ŠKD pri SŠI v Topoľčanoch
VI.
Deň detí. Zábavné súťažné dopoludnie
SŠI Topoľčany
Mladý záchranár- súťaž SČK
SČK- Margarétka, Topoľčany
Olympijský festival Slovenska. Celoročné aktivity
Vystúpenie mažoretiek ZŠ, Škultétyho, Topoľčany
SŠI, Topoľčany
Priateľský futbalový zápas: ŠZŠ Bánovce nad Bebravou- ŠZŠ Topoľčany
ŠZŠ Bánovce nad Bebravou
Vyhodnotenie čitateľskej súťaže pre žiakov špeciálnych škôl nitrianskeho kraja „Čítanie nás baví“
Školská knižnica-
SŠI, Tovarnícka 1632, Topoľčany
Vyhodnotenie súťaže o najkrajšiu triedu
SŠI, Topoľčany
Vyhodnotenie súťaže v zbere starého papiera
SŠI, Topoľčany
Piknik v tráve. Koncoročné prekvapenie.
Školský internát a ŠKD pri SŠI v Topoľčanoch
Vydanie školského časopisu
SŠI, Topoľčany
V uplynulom školskom roku už tradične výborne pracovala školská knižnica, ktorá zrealizovala viacero zaujímavých akcií. Najvýznamnejšou aktivitou školskej knižnici bola príprava a realizácia čitateľskej súťaže pre mentálne postihnutých žiakov škôl Nitrianskeho kraja: „Čítanie nás baví“.K prezentácii školy prispieva realizácia výstavy žiackych prác v Galérii v Topoľčanoch.Svojou bohatou a zaujímavou činnosťou k prezentácii školy podstatne prispeli aj školské zariadenia- školský internát a školský klub detí.j/ údaje o projektoch, do ktorých je škola zapojená
-
Zapojili sme sa do Národného projektu „Aktivizujúce metódy vo výchove (ich význam pre formovanie hodnotového systému, s dôrazom na oblasť mediálnej gramotnosti)“. Účastníci vzdelávania si posilnili kompetencie v implementácii aktivizujúcich metód do praxe, tak aby ich dokázali využívať v prospech formovania základných hodnôt detí , posilnenia mediálnej gramotnosti a znižovania výchovných problémov.
Na vytvorený projekt boli napojené interaktívne digitálne pomôcky (ďalej IDP), ktorých úlohou je podporiť využívanie aktivizujúcich metód vo výchove v rámci edukačných procesov. IDP sú nosnou súčasťou Edukačného balíčka, ktorý dostal každý prihlásený pedagogický zamestnanec na vzdelávanie v aktivite 1.2
V projekte boli zapojené tri pedagogické zamestnankyne školského internátu, ktoré v auguste 2015 záverečnou skúškou ukončili I. etapu. Projekt pokračoval v školskom roku 2015/2016, kedy prebiehala evaluácia projektu v aktivite 1.2 . -
Malý rozvojový projekt „Zvýšenie efektivity vzdelávania žiakov so zdravotným znevýhodnením 2016“
Projekt je zameraný na modernizáciu materiálno-technického vybavenia školy. Hlavným cieľom projektu je s pomocou moderných informačných technológií dosiahnuť vyššiu efektívnosť výchovno-vzdelávacieho procesu mentálne postihnutých žiakov.
Zámerom tohto projektu je predovšetkým
-
zmodernizovať a zefektívniť proces vyučovania a podporiť využívanie informačno-komunikačných technológií (ďalej IKT) vo vyučovacom procese mentálne postihnutých žiakov, implementovať moderné metódy a prostriedky vzdelávania do vyučovacích predmetov,
-
naďalej rozvíjať IKT kompetencie mentálne postihnutých žiakov tak, aby boli porovnateľné s intaktnou populáciou a aj týmto napomáhať ich začleneniu do spoločnosti,
-
efektívne prepojiť využívanie novonadobudnutého technického vybavenie s IKT, ktoré škola využívala aj v predchádzajúcom období,
aplikovať do praxe už nadobudnuté zručnosti pedagógov pri práci s digitálnym obsahom vzdelávania a naďalej ich rozvíjať.Z prostriedkom MŠVVaŠ SR sme získali 2 954,-,-€ a z vlastných zdrojov sme 690,- € použili na nákup výpočtovej techniky na zabezpečenie aktivít projektu.Aktivity projektu budeme realizovať v školskom roku 2016/2017.k/ údaje o výsledkoch inšpekčnej činnosti vykonanej Štátnou školskou inšpekciou v škole:
V tomto školskom roku sa konala v dňoch 29.02.2016 až 04.03.2016 komplexná inšpekcia ktorej predmetom bol stav a úroveň pedagogického riadenia, procesu a podmienok výchovy a vzdelávania v praktickej škole.
Závery komplexnej inšpekcie:
Školský vzdelávací program svojim obsahom bol v súlade so školským zákonom, výpovednú hodnotu znižovala neúplnosť rozpracovania niektorých častí. K pozitívnym stránkam riadenia patrila celková klíma a kultúra školy, zapájanie žiakov do aktivít spoločenského, kultúrneho, športového a tvorivého charakteru, výtvarných súťaží, premyslene plánovaná kontrolná činnosť. Ponuka profilujúcich predmetov zohľadňujúca špecifiká a osobitosti zdravotného postihnutia žiakov a vychádzajúca s podmienok školy bola obrazom fungujúceho systému riadenia i edukácie. V oblasti pedagogického riadenia bolo pozitívom podporovanie vzdelávania a odborného rastu pedagógov, realizácia výkonu štátnej správy v prvom stupni. Prínosom bolo spracovanie súboru interných dokumentov školy, v prípade niektorých s nižšou reálnosťou ich využitia a uplatňovania v procese výchovy a vzdelávania. Zlepšenie si vyžaduje dôkladnejšie rozpracovanie vnútorného systému kontroly a hodnotenia žiakov na podmienky školy, stanovenie cieľov vo vzťahu k zameraniu a zadefinovanému profilu absolventa, určenie rozsahu hodín podľa tematických celkov v učebných osnovách, vymedzenie obsahu predmetu pomocné práce v kuchyni podľa ročníkov, dôslednejšie zameranie kontrolnej činnosti na vedenie pedagogickej dokumentácie.
K silným stránkam podmienok výchovy a vzdelávania patrilo vybavenie školy interaktívnymi tabuľami, dataprojektormi, notebookami a tabletmi s využitím počas vyučovacích hodín. Pozitívom bolo zabezpečenie bezbabariérového prostredia pre telesne handicapovaných žiakov na elokovanom pracovisku a výchovno-vzdelávacieho procesu pedagógmi so záujmom o profesijný rozvoj. Realizácia preventívnych aktivít na predchádzanie vplyvu patologického prostredia a výskytu sociálno-patologických javov, vecne a dômyselne spracovaný školský poriadok, promptnosť riešenia negatívnych prejavov v správaní sa žiakov prispeli k vytváraniu podmienok na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia. Nevýhodou bola absencia telocvične, priestorové podmienky školy, v dôsledku ktorých boli triedy umiestnené na dvoch pracoviskách od seba vzdialených 1,5 km, čo sťažovalo komunikáciu a premiestňovanie sa pedagógov s úväzkami aj v triedach v hlavnej budove.
Výchovno-vzdelávací proces sa vyznačoval korektnosťou vzťahov, rešpektovaním osobnosti a individuality každého žiaka. Rozvíjanie manuálnych zručností žiakov, základných vedomostí, matematickej gramotnosti, vnímania, priestorovej predstavivosti, fixácia sebaobslužných činností s podporou socializácie podľa individuálnych možností žiakov patrili k silným stránkam vo všetkých okruhoch vzdelávania.
Zistilo sa porušenie všeobecne záväzných právnych a interných predpisov:
-§ 9 ods. 5 zákona č. 245/2008 Z.z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (neurčenie rozsahu hodín vyučovacích predmetov podľa tematických celkov v učebných osnovách, identické učebné osnovy predmetu pomocné práce v kuchyni pre 3 ročníky.)
l/údaje o priestorových a materiálno-technických podmienkach školy
Na dobrej úrovni je vybavenosť školy počítačovou technikou. Na oboch pracoviskách máme po dve počítačové učebne. V priemere máme jeden počítač na 5 žiakov. V dvoch triedach pre telesne ťažko postihnutých žiakov sú počítače vybavené špeciálnou klávesnicou a pripojením na internet. Dve učebne sú vybavené dataprojektormi. Takmer všetky triedy ŠZŠI vo var A (s výnimkou jednej triedy) a všetky triedy praktickej školy sú vybavené interaktívnou tabuľou alebo dataprojektorom s premietacou popisovateľnou plochou.. Jedna interaktívna tabuľa je pre potreby popoludňajšej činnosti detí umiestnená v ŠKD. Žiaci niektorých tried vo vzdelávacom procese pracujú s 20 tabletmi s prepojením na IT . Pri výuke ťažšie alebo kombinovane postihnutých žiakov využívame iPady.
V školskej knižnice je k dispozícii pre klientov okrem veľkej databázy kníh aj počítač s prístupom na internet a kopírovací stroj.Osvojovanie si praktických zručností a návykov sa realizuje v školských dielňach, v školských kuchynkách a na školskom pozemku. Pre vyučovanie pestovateľských prác slúžia skleníky na elokovanom pracovisku v Tovarníkoch.V predchádzajúcich rokoch sme zabezpečili pre ťažko mentálne a telesne postihnutých žiakov dostatok polohovacích zariadení a špeciálnych vozíkov.Pre prekonanie bariér v budove školy na Tovarníckej ulici sme v spolupráci s UPSVaR v Topoľčanoch zabezpečili schodolez pre imobilných žiakov.Tri triedy pre ťažko postihnutých žiakov na Ulici Tovarnícka (dve triedy ŠZŠI a jedna trieda Praktickej školy) a jedna trieda v elokovanom pracovisku v Tovarníkoch (trieda praktickej školy pre žiakov s viacnásobným postihnutím) sú vybavené relaxačným kútom.Väčšina tried školy a triedy a izby školského internátu a školského klubu detí sú vybavené novým školským nábytkom.m/údaje o finančnom a hmotnom zabezpečení výchovno-vzdelávacej činnosti školy a to:
1.o dotáciách zo štátneho rozpočtu na žiakov:
01.09.2015-31.12.2015
01.01.2016-31.08.2016
spolu
Mzdy
Normatív
130 654€
264 360 €
395 014€
Nenormatív
12 578 €
21 748 €
34 326 €
Odvody
do poisťovní
Normatív
45 664 €
92 395 €
138 059 €
Nenormatív
4 396 €
7 601 €
11 997 €
Tovary a služby
Normatív
41 380 €
61 478 €
102 858 €
Nenormatív
883€
1817 €
2 700 €
Bežné transfery
Normatív
1 097 €
6 897 €
7 994 €
Nenormatív
525 €
808 €
1 333 €
Odchodné
0 €
2 026 €
2026 €
Dopravné
525 €
808 €
1333 €
Pre potreby skvalitnenia a zabezpečenia výchovno-vzdelávacieho procesu sme v školskom roku zakúpili- vybavenie pomôckami a materiálom do odborných učební- školskej kuchynky, kabinetu TEV, skladu záhradného náradia a školských dielní,- rôzne učebné a didaktické pomôcky (nástenné didaktické materiály, didaktické hry, nástenky, skladačky, magnetické tabule, mozaiky, puzzle, drevené didaktické pomôcky, didaktické karty a rôzny obrazový materiál a iné),-spoločenské hry do ŠKD a školského internátu,-IKT pomôcky- 3 iPady a 2 interaktívne tabule s príslušenstvom,- skrine do izieb školského internátu,- školský nábytok do ŠKD a do školských tried (školské lavice, skrine),- kreslá do klubovne,- lavičky na chodby,- fotoaparát,- výučbové CD- Začínam sa učiť, CD- Logopedárium- diagnostika, odporúčania a cvičenia na rozvoj reči aj s online prístupom ,- prístup k online didaktickým materiálom na www.zborovna.sk,- licenčné práva na používanie portálu ALF na dva roky,a iný materiál a pomôcky.Pre potreby prevádzky školy bol zakúpený vysávač, kosačka, nábytok do kancelárie zástupkyne riaditeľky, rôzny drobný materiál a náradie, pracovné odevy a obuv pre zamestnancov a iné.Kapitálové výdavky:
02. o príspevkoch na čiastočnú úhradu nákladov spojených s hmotným zabezpečením školy od rodičov alebo inej osoby, ktorá má voči žiakovi vyživovaciu povinnosť:
Príspevky na čiastočnú úhradu nákladov od rodičov - 7 588,79 €Nedoplatky od rodičov detí v NÚV - 4 424,03 €Nedoplatky príspevkov od rodičov na čiastočnú úhradu nákladov - 1 201,55 €3. o finančných prostriedkoch prijatých za vzdelávacie poukazy a spôsobe ich použitia v členení podľa finančných aktivít:
01.09.2015-31.12.2015
01.01.2016-
31.08.2016
spolu
mzdy
nenormatív
440 €
703 €
1 140 €
Odvody
do poisťovní
nenormatív
154 €
246 €
400 €
Tovary a služby
nenormatív
883€
1 812 €
2 700 €
V škole pracovalo päť záujmových krúžkov: krúžok fotografický, počítačový, výtvarný a dva športové krúžky. Krúžky navštevovalo 42 žiakov.
4. o finančných prostriedkoch získaných od rodičov alebo zákonných zástupcov žiakov, právnických osôb alebo fyzických osôb a spôsob ich použitia v členení podľa finančných aktivít :
Vecné vecné dary sme získali na zabezpečenie aktivít žiakov od právnických osôb alebo fyzických osôb
Ing. Závody- zabezpečil autobus na koncert „Integrácia 2016“, firma Crystacall- Mikulášske balíčky pre žiakov školy a zabezpečenie cien na súťaž pre žiakov s mentálnym postihnutím škôl Nitrianskeho kraja „Čítanie nás baví“, firma Artemis- mikulášske balíčky pre deti v školskom internáte, Potraviny Schlick- nákup potravín pre aktivity školského internátu,
Lesy SR - lesná správa Duchonka dodávka vianočných stromčekov, Ľuboš Bahna LR – PEK Nemečky- sladkosti a koláče pre deti v školskom internáte a školskom klube detí.
5.iné finančné prostriedky získané podľa osobitných predpisov:
Z prostriedkov MŠVVaŠ SR v malom rozvojovom projekte „Zvýšenie efektivity vzdelávania žiakov so zdravotným znevýhodnením 2016“ sme získali 2 954,- €.
n/ cieľ, ktorý si škola určila v koncepčnom zámere rozvoja školy na príslušný školský rok a vyhodnotenie jeho plnenia
Cieľom školy je vytvárať také podmienky, aby každý žiak vzhľadom k svojmu mentálnemu postihnutiu získal čo najvyšší štandard zručností a spôsobilostí a aby každý žiak pri použití špeciálnych metód a prostriedkov výučby bol vo výchovno - vzdelávacom procese úspešný a čo najlepšie pripravený pre život.
Konkrétne ciele, ktoré si škola určila v koncepčnom zámere rozvoja sa podarilo splniť, niektoré plníme priebežne a niektoré musíme splniť v ďalšom období.
V oblasti výchovy a vzdelávania sme rozvíjali osobnosť žiaka, aby získal čo najviac rozvinuté kľúčové kompetencie: komunikačné schopnosti, personálne a interpersonálne schopnosti, schopnosti riešiť problémy, pracovať s informačnými technológiami.
-
Naďalej sme využívali školskú knižnicu ako centrum rozvoja čitateľských a komunikačných zručností, organizovali sme množstvo výchovno-vzdelávacích aktivít, knižnica sa stala prirodzenou súčasťou VV procesu. Významným prínosom školskej knižnice pre kvalitu vzdelávania žiakov v oblasti čitateľských zručností a kľúčových kompetencií je každoročná príprava čitateľskej súťaže pre žiakov s mentálnym postihnutím- Miško Knižko.
-
Zvýšenú pozornosť sme venovali využívaniu informačných technológií a rozvoju IKT kompetencií žiakov. Úspešne sme implementovali tablety do výchovno-vzdelávacieho procesu, a to aj v práci s ťažšie postihnutými žiakmi. Pre potreby žiakov vo variante B a C a kombinovane postihnutých žiakov využívame iPady a tablety , pre ťažko až hlboko mentálne postihnutých využívame množstvo edukačných aplikácií. Vo variante A sme zriadili tabletovú učebňu vybavenú dvadsiatimi tabletmi značky Samsung a zakúpili sme program ALF, ktorý sa nám vysoko osvedčil vo všetkých fázach vyučovacieho procesu. Využívanie počítačových učební a interaktívnych tabúľ sa stalo prirodzenou súčasťou výuky. Úroveň IKT zručností žiakov je na veľmi dobrej úrovni.
-
Uplatňovali sme netradičné a moderné metódy vzdelávania (napr.dramatizácia, aktívne písanie do školského časopisu, prezentačné aktivity, didaktické hry,.....) a budeme im venovať pozornosť aj v nasledujúcom období.
-
Overili sme si možnosti zakomponovania tlačeného písma predovšetkým do vzdelávania ťažšie postihnutých žiakov- tri učiteľky absolvovali vzdelávanie zamerané na písmo Comenia Script a získali potrebný certifikát. Zakúpili sme potrebné metodické materiály.
-
Poskytovali sme deťom okrem priamej vzdelávacej činnosti aj ďalšie formy výchovy a vzdelávania, v ktorých mohli rozvíjať svoje schopnosti a záujmy. Záujmové činnosti, do ktorých sa žiaci mohli zapojiť podľa svojho záujmu a schopností, boli zamerané na umelecké, športové, praktické zručností a to v školskej a mimoškolskej činnosti. Žiaci mali možnosť pracovať v záujmových krúžkoch alebo sa zapájať do aktivít školského klubu detí a školského internátu.
-
Výchovnou prácou, ponukou a realizáciou preventívnych činností sme zabezpečovali, aby sa deti vyhli sociálno-patologickému ohrozeniu, venovali sme pozornosť realizácii plánov koordinátorov prevencií a výchovného poradcu. Dôraz sme kládli na prepojenie aktivít s praxou a vlastnou skúsenosťou žiakov. Zapojili sme sa napr. do súťaže Mladý zdravotník a pod.
-
Posilňovali sme úctu k rodičom, rodine a spoločnosti, k hodnotám. Organizovali sme vychádzky do historického centra mesta, zamerali sa na významné udalosti, ktorá súvisia s naším mestom a Slovenskom vôbec, organizovali sme návštevy múzeí, výstav, pripravovali sme školské slávnosti a súťaže. Do aktivít sme zakomponovali aj úlohy rozpracované v koncepcii výchovy k manželstvu a rodičovstvu.
-
Pripravovali sme žiakov na zodpovedný a samostatný život v spoločnosti, viedli sme ich k asertívnemu správaniu, vychovávali ich k zodpovednosti, k poznaniu vlastných práv a povinností. Výchovnou a vzdelávacou činnosťou sme sa snažili eliminovať akékoľvek prejavy šikanovania, prejavy rasizmu, diskriminácie, neznášanlivosti, xenofóbie. Do plnenia konkrétnych úloh sme zapojili výchovnú poradkyňu, koordinátora prevencií, psychológa z CPPPaP, spolupracovali sme s ÚPSVaR, s Políciou, s Mestským úradom a inými inštitúciami.
-
Venovali sme pozornosť výchove zameranej na zdravý životný štýl a na posilňovanie úcty k prírodnému prostrediu. Dbali sme, aby si žiaci osvojovali zásady racionálneho stravovanie, aby mali v maximálnej miere osvojené hygienické a spoločenské návyky a požiadavky, a aby žiaci športovali v dostatočnej miere a zapájali sa do športových aktivít a súťaží. Realizovali sme rôzne podporné aktivity: Deň zdravia, Deň Zeme, Deň športu, a pod.
-
Pokúšali sme sa naďalej rozvíjať pozitívny image školy na verejnosti. Podporovali sme vystúpenia žiakov na verejnosti, spolupracovali sme s rôznymi inštitúciami a organizáciami ako napríklad so Súkromnou strednou odbornou školou pedagogickou, so Súkromným konzervatóriom Dezidera Kardoša, s mestskou Galériou, s Tríbečskou knižnicou, s inými základnými školami a iné.
V oblasti personálneho obsadenia sme
-
dosiahli 100% kvalifikovanosť pedagogických zamestnancov, ktorí sú v trvalom pracovnom pomere.
-
Vytvárali sme podmienky na ďalšie vzdelávanie pedagogických zamestnancov a podporovali sme ich odborný rast. Všetci učitelia pracovali na sebavzdelávaní a absolvovali vzdelávania podľa Plánu kontinuálneho vzdelávania.
V oblasti materiálneho a technického zabezpečenia školy
-
Neustále zlepšujeme vybavenosť školy informačno-komunikačnými technológiami: disponujeme. Takmer všetky triedy sú vybavené interaktívnou tabuľou, v triedach pre žiakov s viacnásobným postihnutím a s ťažkým a hlbokým mentálnym postihnutím efektívne využívajú učitelia a žiaci iPady.
-
Našou slabou stránkou sú nevyhovujúce priestory na Ul. Tovarnícka v Topoľčanoch, ktoré máme prenajaté a sú v zlom technickom stave. Podarilo sa nám zakúpiť do viacerých priestorov nový školský nábytok a nábytok do školského internátu a ŠKD.
-
V elokovanom pracovisku v Tovarníkoch sú priestory čisté, udržiavané, po čiastočnej rekonštrukcii
-
Priebežne skvalitňujeme interiér aj exteriér školy podľa svojich finančných možností.
-
Nepodarilo sa doriešiť prevod vlastníctva resp. predaj budovy školy v Hajnej Novej Vsi, ktoré máme v správe.
.
o/oblasti, v ktorých škola dosahuje dobré výsledky a oblasti, v ktorých sú nedostatky a treba úroveň výchovy a vzdelávania zlepšiť vrátane návrhov opatrení
Silné stránky :
-
spokojnosť rodičov detí s výchovno-vzdelávacou činnosťou žiakov a pobytom v internáte,
-
individuálny prístup k žiakom, rešpektovanie individuálnych schopností a možností žiakov,
-
tvorba učebných pomôcok a materiálov učiteľmi pre konkrétnych žiakov a za konkrétnych
podmienok, kreativita a nadšenie pedagogických zamestnancov
-
zapájanie sa do súťaží, organizovanie rôznych aktivít pre žiakov a so žiakmi
-
pravidelné využívanie počítačovej učebne, tabletov a interaktívnych tabúľ vo vyučovacom procese, dobré kompetencie učiteľov pri práci s IKT
-
aktívna účasť rodičov telesne postihnutých detí na rôznych podujatiach školy
-
vzdelávanie pedagogických zamestnancov, záujem o vzdelávanie a ochota sa vzdelávať
-
dosiahnutie 100% kvalifikovanosti pedagogických zamestnancov v trvalom pracovnom pomere, väčšina učiteľov s 2. atestáciou
-
bohatá činnosť školského internátu, záujem žiakov a rodičov o pobyt v internáte, pozitívne hodnotenie internátu zákazníkmi.
Slabé stránky :
-
nevyhovujúce priestorové a materiálne vybavenie školy, nevhodný nábytok, chýba telocvičňa, nerešpektovanie priestorových a materiálnych požiadaviek pri výchove a vzdelávaní postihnutých žiakov
-
opotrebovanie exteriéru a interiéru školy
-
zastarané vybavenie počítačových učební málo výkonnými počítačmi
-
bezbariérové prístupy iba v časti školského areálu (bezbariérový prístup iba v elokovanom pracovisku v Tovarníkoch, na Ul. Tovarnícka schodolez)
-
komunikačné a materiálne problémy spôsobené umiestnením školy v dvoch od seba vzdialených budovách
-
komplikovanejšia organizácia spoločných podujatí oboch pracovísk ( organizácia všetkých podujatí vyžaduje dokonalú časovú, priestorovú, personálnu koordináciu )
Príležitosti
-
vyvíjané aktivity na získanie mimorozpočtových finančných prostriedkov (sponzorské príspevky, granty, projekty... )
-
práca na školskom vzdelávacom programe, zavádzanie inovácií do školského programu
-
spolupráca so školami rovnakého typu, rozšírenie a skvalitnenie činnosti mimo vyučovania
-
spolupráca rodičov pri organizovaní akcií školy, využitie spolupráce rodičov
-
spolupráca s inými organizáciami podieľajúcimi sa na výchove
-
výmena pedagogických skúseností, realizácia benchmarkingu
Riziká
-
neriešenie priestorových a materiálnych podmienok školy, nevyhovujúce priestory
-
prevažná väčšina financií vyčerpaná na úhradu nájmu a energií, nedostatok financií na bežnú prevádzku a údržbu školy
-
nerešpektovanie hygienických požiadaviek poskytovateľom energií- nedostatočné vykurovanie v zimných mesiacoch, nezáujem vlastníka o údržbu a opravy prenajatých priestorov
-
nutné presuny žiakov z Ul. Dr. Pantočku do výdajnej školskej jedálne, do ŠI a ŠKD na Ul. Tovarnícku
-
možná rezignácia až syndróm vyhorenia učiteľov, prepracovanosť pedagogických zamestnancov z dôvodu vysokej administratívnej záťaže
-
narastanie záškoláctva žiakov
Návrhy na skvalitnenie výchovno- vzdelávacieho procesu (úlohy k novému šk. roku):
-
dôslednejšie využívať kompenzačné pomôcky pri práci s viacnásobne postihnutými žiakmi, sledovať v rámci kontrolnej a hospitačnej činnosti
-
využívať a stále viac implementovať do výchovno-vzdelávacieho procesu inovačné metódy a formy práce
-
venovať pozornosť oblasti digitalizácie obsahu vzdelávania, usilovať sa o efektívne využívanie interaktívnych tabúľ, tabletov a iPadov vo výchovno-vzdelávacom procese.
-
zo strany vedenia školy podporovať získanie poznatkov a zručností pedagogických zamestnancov pre špecifické terapie
-
zriadiť samostatný metodický orgán pre praktickú školu
-
organizovať i naďalej tvorivé dielne v škole i vo výchove
-
zapájať rodičov do diania v škole
p/ výsledky úspešnosti školy pri príprave na výkon povolania a uplatnenie žiakov na pracovnom trhu alebo ich úspešnosť prijímania na ďalšie štúdium:
Vzdelávanie v špeciálnej základnej škole ukončilo v 9. ročníku var A šesť žiakov, vo var B ukončil vzdelávanie jeden žiak.Traja žiaci z variantu A pokračujú vo vzdelávaní v Odbornom učilišti, traja žiaci vo vzdelávaní nepokračujú.Žiak z variantu B pokračuje vo vzdelávaní v praktickej škole.r/ psycho -hygienické podmienky výchovy a vzdelávania v škole
Psychohygienické podmienky výchovy a vzdelávania boli prispôsobené druhu a stupňu postihnutia žiaka. Výchovno-vzdelávacia činnosť v škole bola organizovaná tak, aby sa utvárali podmienky na zdravý vývoj žiakov s prihliadnutím na ich vek, zdravotný stav a stupeň mentálneho postihnutia. Pri výchove a vzdelávaní sme dôsledne uplatňovali individuálny prístup orientovaný na mentálne postihnutého žiaka. Žiaci, ktorí nezvládali učivo pracovali podľa individuálnych plánov s úpravou učebných osnov a žiaci ťažko mentálne postihnutí pracovali podľa individuálnych vzdelávacích programov. Žiaci, ktorým ich zdravotný stav neumožňoval pravidelnú účasť na vzdelávaní boli na základe odporúčania lekára vzdelávaní v primeranom rozsahu podľa upraveného učebného plánu.
Triedy pre ťažko mentálne postihnutých a pre žiakov s telesným postihnutím boli vybavené relaxačným kútikom alebo relaxačnou miestnosťou. Väčšina tried na elokovanom pracovisku v Tovarníkoch má bezbariérový prístup a sú vybavené moderným hygienickým zariadením pre telesne postihnutých žiakov.
s/ voľno časové aktivity školy
Zamestnanci školy organizovali pre žiakov okrem rôznych súťaží mnohé podujatia v areáli školy alebo v spolupráci s rôznymi inštitúciami..
Poznávacie aktivity počas roka boli zamerané na zoznámenie sa s pozoruhodnosťami regiónu a okolia školy. Žiaci sa učili orientovať v zariadeniach a inštitúciách potrebných pre bežný život , poznávali blízke i vzdialenejšie okolie školy a učili sa pohybovať v prírodnom prostredí a chrániť prírodu.
V oblasti kultúrno –spoločenských aktivít- pedagógovia a žiaci pripravili vystúpenia pre bývalých zamestnancov školy, vianočný a mikulášsky program pre rodičov a pozvaných hostí, program ku Dňu matiek, počas školského roka si pozreli divadelné predstavenia , súťažili v recitácii, v speve, organizovali sa vnútroškolské zápasy a športové súťaže a iné.
Vychovávatelia školského internátu a školského klubu pripravili pre žiakov vychádzky a výlety spojené s poznávaním prírody a kultúrnych pamiatok so zameraním na environmentálnu a regionálnu výchovu, , tvorivé dielne zamerané na zdravú výživu a prosociálnu výchovu, rôzne aktivity, súťaže, kvízy, besedy a pod.
V škole pracovalo päť záujmových krúžkov (vzdelávacie poukazy): krúžok fotografický, počítačový, prírodovedný, tvorivo-dramatický a zdravotnícky krúžok. Krúžky navštevovalo 51 žiakov.
t/ spolupráca školy s rodičmi, o poskytovaní služieb deťom, žiakom, rodičom
Spolupráca školy je na dobrej úrovni predovšetkým s rodičmi ťažko postihnutých žiakov a žiakov s kombinovaným postihnutím. Spolupracujú s učiteľom pri výletoch, vychádzkach, návštevách divadelných predstavení a pomáhajú pri nácviku a zabezpečení divadelných vystúpení žiakov.
Naopak, viacerí rodičia, predovšetkým zo sociálne málo podnetného prostredia, sa nezaujímajú o svoje dieťa a ani o dianie v škole.Škola poskytuje starostlivosť o deti v popoludňajších hodinách v rámci činnosti školského klubu detí.Pri riešení výchovno-vzdelávacích problémov a profesionálnej orientácii svojho dieťaťa môžu rodičia využiť služby výchovného poradcu.Pri zabezpečovaní zdravotnej starostlivosti žiakov spolupracuje s rodičmi zdravotná sestra.u/vzájomné vzťahy medzi školou a deťmi alebo žiakmi, rodičmi, a ďalšími osobami a právnickými osobami, ktoré sa na výchove a vzdelávaní v škole podieľajú
Škola spolupracovala s Tribečským Múzeom, Tríbečskou knižnicou v Topoľčanoch, Úradom práce SVaR, Detským domovom v Topoľčanoch, CPPPaP, SCŠPPP, Spojenou školou v Topoľčanoch., ZŠ Škultétyho TO, Červeným krížom, Políciou, Súkromnou strednou pedagogickou školou v Topoľčanoch, Súkromným konzervatóriom Dezidera Kardoša v Topoľčanoch, Strednou odbornou školou potravinárskou v Topoľčanoch, pediatrami, psychológmi, psychiatrami a inými inštitúciami.
Topoľčany, 29. 09.2016
-