• Príloha č.1- poznámky k šk. roku 2015/2016 a inovácia bodu 5

Bod 5 „Profil absolventa praktickej školy“
          sa dopĺňa o nasledovný text:
          Absolvent praktickej školy pre žiakov s autizmom alebo ďalšími pervazívnymi vývinovými poruchami s mentálnym postihnutím by mal získať rozvité kľúčové spôsobilosti na úrovni, ktorá je pre neho osobne dosiahnuteľná a maximálne možné integrovanie do spoločnosti.
          Absolvent praktickej  školy  s viacnásobným (telesným a mentálnym) postihnutím má dosiahnuť čo najširší a najrozsiahlejší záber v jednotlivých oblastiach vývinu osobnosti podľa jeho individuálnych psychických a fyzických možností a schopností. Dokáže komunikovať a primerane spolupracovať. Má vybudované adaptačné mechanizmy a sociálne vzťahy v užšom  a širšom sociálnom prostredí. Profilujúci predmet "Domáce práce a údržba domácnosti" ho pripraví na sebestačnejší život v chránenom bývaní. Vedomostná a praktická úroveň je ovplyvnená individualitou žiaka. Jednotlivec v edukačnom procese získa elementárne poznatky, vedomosti a zručnosti vo všetkých oblastiach vývinu osobnosti primerane k svojmu postihnutiu.

Poznámky k učebnému plánu:
          Učebný plán ŠZŠ – var A v šk. roku 2015/5016
            1. Počet týždenných vyučovacích hodín v jednotlivých ročníkoch je presne určený pre každý učebný plán. Taktiež celkový počet vyučovacích hodín je presne daný.
            2. Vyučovacia hodina má 45 minút v tomto rozdelení učebného plánu. S prihliadnutím na osobitosti žiakov so zdravotným znevýhodnením, efektívne plnenie cieľov a s využitím aktivizujúcich foriem vyučovania škola uplatňuje aj iné spôsoby organizácie vyučovania, a to členením vyučovacej hodiny do kratších časových úsekov, zaraďovaním a organizovaním  prestávok, blokovým vyučovaním a inými organizačnými formami .
            3. V 5. až 9. ročníku sú vyučovacie hodiny predmetov pracovné vyučovanie a telesná výchova delené na skupiny pre dievčatá a chlapcov.
            4. Predmety pracovné vyučovanie sa vyučujú v dvojhodinových celkoch, v šiestom ročníku v dvojhodinových celkoch a jednohodinovke.
            5. Pri vyučovaní predmetu informatická výchova sú žiaci delení v skupinách tak, aby pri jednom počítači spravidla sedel jeden žiak.
            6. Predmety etická výchova a náboženská výchova sa vyučujú v spoločne.
            7. Predmet svet práce sa vyučuje v dvojhodinových celkoch každý druhý týždeň.
            8. Vo vyučovacom  predmete ILI spolupracuje s učiteľom pri zabezpečovaní výchovno-vzdelávacieho procesu vychovávateľ.

Učebný plán ŠZŠ – var B v šk. roku 2015/5016
          2.  S prihliadnutím na osobitosti žiakov so zdravotným znevýhodnením škola uplatňuje aj iné spôsoby organizácie vyučovania, a to členením vyučovacej hodiny do kratších časových úsekov,  blokovým vyučovaním, implementovaním aktivizujúcich foriem vyučovania a iných organizačných foriem .
          3. Vo vyučovacom predmete  rozvíjanie komunikačných schopností pomáha pri zabezpečovaní výchovno-vzdelávacieho procesu asistent učiteľa
          4. Vyučovací predmet pracovné vyučovanie a telesná výchova sa vyučujú spoločne pre chlapcov a dievčatá.
          5. Predmet pracovné vyučovanie sa vyučuje v dvoch dvojhodinových celkoch a v jednohodinovke.
          6. Predmet svet práce sa vyučuje v dvojhodinových celkoch každý druhý týždeň.
          7. Pri vyučovaní predmetu informatická výchova pri počítači sedí jeden žiak.

Učebný plán ŠZŠ– var C v šk. roku 2015/5016
          2. Vyučovacia hodina má 45 minút v tomto rozdelení učebného plánu. Vyučovacie hodiny vzhľadom na psychické osobitosti detí sú členené do kratších časových úsekov. Dĺžka časových úsekov sa stanovuje individuálne. Škola uplatňuje aj iné spôsoby organizácie vyučovania, a to zaraďovaním blokového vyučovania a inými organizačnými formami.
          3. Pri vyučovaní predmetu informatická výchova pracuje učiteľ alebo asistent učiteľa s každým žiakom individuálne.

Učebný plán – praktická škola v šk. roku 2015/5016
          1. Štruktúra voliteľných vyučovacích predmetov je nasledovná: v  triede I.PŠ (1. ročník) je zaradený do učebného plánu voliteľný predmet „Pomocné práce v kuchyni“, v triede pre viacnásobne postihnutých žiakov II. PŠ (2. ročník) je zaradený voliteľný predmet „ Domáce práce a údržba domácnosti“ a v triede III. PŠ (spoločne žiaci 2. a 3. ročníka) majú zaradený vyučovací predmet „Pestovateľské práce“.
          2. V triedach I. PŠ a III. PŠ vyučovací predmet Pomocné práce v kuchyni, Domáce práce a údržba domácnosti, Ručné práce a šitie a Príprava jedál a výživa sa vyučujú v trojhodinových celkoch, vyučovací predmet Pestovateľské práce a Zdravotná výchova sa vyučuje v dvojhodinových celkoch.
          3. V triede II. PŠ sa vyučovací predmet Zdravotná výchova, Domáce práce a údržba domácnosti, Príprava jedál a výživa a Výtvarná výchova vyučuje v dvojhodinových celkoch,
          4. V triede II.PŠ pre žiakov s telesným a mentálnym postihnutím pracuje s učiteľom asistent učiteľa.
          5. V triede II.PŠ pomáha podľa potreby pri práci žiakovi s AU asistent, prípadne zdravotná sestra.
          6. Trieda II.PŠ pre žiakov s telesným a mentálnym postihnutím je vybavené špeciálnymi polohovacími zariadeniami s pracovnými doskami vhodnými pre edukačný proces.