• Príloha č.2- poznámky k šk.roku 20162017

• Poznámky k učebnému plánu v šk. roku 2016/2017

Školský učebný plán ŠZŠ – var A.

1. Žiaci v 1.-2. ročníku a 5.-6. ročníku pracujú podľa inovovaného školského učebného plánu a učebných osnov, ostatné ročníka pokračujú vo vzdelávaní podľa doterajších učebných osnov a učebného plánu.
          2. V 6. až 9. ročníku sú vyučovacie hodiny predmetov pracovné vyučovanie delené na skupiny pre dievčatá a chlapcov, v 5.ročníku pracujú chlapci a dievčatá v zmiešanej skupine.
          3. V 5. až 9. ročníku sú vyučovacie hodiny predmetov telesná výchova a telesná a športová výchova delené na skupiny pre dievčatá a chlapcov..
          4. Predmety pracovné vyučovanie sa vyučujú v dvojhodinových celkoch, v šiestom ročníku v dvojhodinových celkoch a jednohodinovke.
          5. Pri vyučovaní predmetu informatická výchova a informatika sú žiaci delení v skupinách tak, aby pri jednom počítači sedel jeden žiak.
          6. Predmety etická výchova a náboženská výchova sa vyučujú v spoločne.
          7. Predmet svet práce sa vyučuje v dvojhodinových celkoch každý druhý týždeň.
          8. Vo vyučovacom  predmete ILI spolupracuje s učiteľom pri zabezpečovaní výchovno-vzdelávacieho procesu vychovávateľ, asistent učiteľa alebo zdravotná sestra.

Školský učebný plán ŠZŠ – var B

1. Žiaci v 1.-2. ročníku a 5.-6. ročníku pracujú podľa inovovaného školského učebného plánu a učebných osnov, ostatné ročníka pokračujú vo vzdelávaní podľa doterajších učebných osnov a učebného plánu.
          2. S prihliadnutím na osobitosti žiakov so zdravotným znevýhodnením škola uplatňuje aj iné spôsoby organizácie vyučovania, a to členením vyučovacej hodiny do kratších časových úsekov,  blokovým vyučovaním, implementovaním aktivizujúcich foriem vyučovania a iných organizačných foriem.
          3. Vo vyučovacom predmete  rozvíjanie komunikačných schopností pomáha pri zabezpečovaní výchovno-vzdelávacieho procesu ďalší pedagogický zamestnanec.
          4. Vyučovací predmet pracovné vyučovanie a telesná výchova sa vyučujú spoločne pre chlapcov a dievčatá.
          5. Predmet pracovné vyučovanie sa vyučuje v dvoch dvojhodinových celkoch a v jednohodinovke.
          6. Predmet svet práce sa vyučuje v dvojhodinových celkoch každý druhý týždeň.
          7. Pri vyučovaní predmetu informatická výchova pri počítači sedí jeden žiak.

Školský učebný plán ŠZŠ – var C

2. Vyučovacia hodina má 45 minút v tomto rozdelení učebného plánu. Vyučovacie hodiny vzhľadom na psychické osobitosti detí sú členené do kratších časových úsekov. Dĺžka časových úsekov sa stanovuje individuálne. Škola uplatňuje aj iné spôsoby organizácie vyučovania, a to zaraďovaním blokového vyučovania a inými organizačnými formami.
          3. Žiaci vo var C pracujú podľa individuálnych vzdelávacích programov.
          4. Vo vyučovacom procese pomáha žiakom asistent učiteľa.

Školský učebný plán -praktická škola

1. Žiaci v I.PŠ pracujú podľa individuálnych vzdelávacích programov podľa inovovaných učebných osnov pre žiakov s AU a PVP s MP v praktickej škole a a inovovaných učebných osnov pre žiakov praktickej školy .
          2. Žiaci v II.PŠ pracujú podľa inovovaného školského učebného plánu a učebných osnov pre žiakov v praktickej škole.
          3. Žiaci v III.PŠ pracujú podľa inovovaného školského učebného plánu a učebných osnov pre žiakov s viacnásobným postihnutím v praktickej škole
          4. Štruktúra voliteľných vyučovacích predmetov je nasledovná:
          • v  triede I.PŠ (1. ročník, trieda s individuálnym vzdelávacím programom ) je zaradený do učebného plánu voliteľný predmet „Pomocné práce v kuchyni“,
          • v triede II. PŠ (spoločne žiaci 1.až 3. ročníka) majú zaradený vyučovací predmet „Pestovateľské práce“
          • v triede III. PŠ pre viacnásobne postihnutých žiakov (3. ročník) je zaradený voliteľný predmet „ Domáce práce a údržba domácnosti“.
          1. Žiakom s autizmom a telesne postihnutým  žiakom  pomáha vo vyučovacom procese prekonávať bariéry, ktoré súvisia s ich zdravotným znevýhodnením asistent učiteľa.

6. Predmety pestovateľské práce, domáce práce a údržba domácnosti, pomocné práce v kuchyni, príprava jedál a výživa,

zdravotná  výchova , výtvarná výchova, ručné práce a šitie, sa vyučujú v dvoj alebo trojhodinových celkoch