• Plán aktivít na rozvoj čitateľskej gramotnosti

Spojená škola internátna, Tovarnícka 1632, Topoľčany

Plán aktivít na podporu rozvoja čitateľskej gramotnosti

Čitateľská gramotnosť je komplexný súbor čitateľských zručností  potrebných na efektívnu prácu s textom. Cieľom rozvíjania čitateľskej gramotnosti je taký čitateľ, ktorý disponuje čitateľskými kompetenciami, ktoré mu umožňujú pracovať s rozličnými druhmi textov používaných na rôzne účely.

Čitateľské kompetencie zahŕňajú techniku čítania, schopnosť a proces pochopenia textu,  schopnosť identifikovať informácie v texte, hodnotiť prečítané, zapamätať si myšlienky textu, reprodukovať text, dedukovať na základe textu, utvoriť si úsudok, schopnosť logicky spájať súvislosti, vyvodiť hlavné myšlienky, poučenia, závery, schopnosť konštruovať myšlienky nad rámec textu a spájať ich v kontexte s predošlými poznatkami a vedomosťami. Čítanie teda zahŕňa nielen zvládnutie techniky čítania, ale aj intelektuálne spracovanie informácií a ich praktické uplatnenie, využitie v každodennom živote. V podmienkach špeciálnej školy vnímame čitateľskú gramotnosť  žiakov ako nadpredmetovú, prierezovú zručnosť,  ktorú rozvíjame na všetkých predmetoch.  Špecifické potreby a možnosti našich žiakov si  vyžadujú komplexný prístup,  netradičné didaktické prostriedky a moderné metódy aj pri formovaní a  rozvíjaní čitateľskej gramotnosti. V konkrétnych aktivitách formujeme kladný vzťah  detí ku knihe a literatúre, organizujeme súťaže v čitateľských zručnostiach, popoludňajšie čitateľské aktivity, využívame školskú knižnicu ako informačné, komunikačné centrum, ako multimediálny priestor na moderné vyučovanie a miesto kultúrnych stretnutí, relaxácie a oddychu.

Čitateľskú gramotnosť našich žiakov budete rozvíjať realizáciou alebo zapojením sa do nasledovných aktivít:

·         exkurzie, vychádzky do Tríbečskej knižnice v Topoľčanoch, spolupráca s knižnicou
          ·         popoludňajšie čitateľské aktivity v ŠKD, školskom internáte
          ·         príprava žiakov na súťaž v prednese poézie a prózy
          ·         hodiny hlasného čítania
          ·         účasť v česko-slovenskom projekte Záložka do knihy spája  školy
          ·         Medzinárodný deň školských knižníc – súťaž o najzaujímavejšie podujatie v školskej knižnici – celoslovenský projekt
          ·         príprava a vyhlásenie ďalšieho ročníka súťaže Čítanie nás baví pre žiakov špeciálnych škôl Nitrianskeho kraja
          ·         hodiny informačnej výchovy v školskej knižnici
          ·         Deň ľudovej rozprávky –  celoslovenská súťaž Dobšinského truhlica
          ·         Noc s Andersenom
          ·         vydanie školského časopisu Školáčik
          ·         príprava programov a vystúpení žiakov na Vianočnú besiedku, ku Dňu matiek, ku Dňu úcty k starším, .....

Termíny realizácie aktivít sú zapracované v pláne práce školy.

Akcie budem priebežne dopĺňať podľa  plánu práce školy, aktuálnej ponuky slovenskej pedagogickej knižnice,  verejnej knižnice a potrieb školy.

Aktivity zamerané na informačnú výchovu a čitateľskú gramotnosť koordinuje školská knihovníčka, ktorá poskytuje poradenské služby, pravidelne informuje pedagógov o novinkách v školskej knižnici, tiež o materiáloch na podporu zvyšovania čitateľskej gramotnosti, zverejnených na webovej stránke metodického centra Slovenskej pedagogickej knižnice.

V Topoľčanoch, 01.09.2016                                                         Ing. Lýdia Ondrejková