• Príloha č.3- poznámky k šk. roku 2017/2018

• Poznámky k učebnému plánuv šk. roku 2017/2018

Školský učebný plán ŠZŠ – var A.
          1. Žiaci v prípravnom ročníku, 1.-3. ročníku a 5.-7. ročníku pracujú podľa inovovaného školského učebného plánu a učebných osnov, ostatné ročníka pokračujú vo vzdelávaní podľa doterajších učebných osnov a učebného plánu.
          2. V 5. až 9. ročníku sú vyučovacie hodiny predmetov Pracovné vyučovanie delené na skupiny spravidla oddelene pre dievčatá a chlapcov.  Spoločne pracujú v  skupine chlapci a dievčatá 4. a 5. ročníka, v skupine pre 6. ročník, v skupine pre 9. ročník. V jednej skupine pracujú spoločne chlapci 7. a 9. ročníka.
          3. V 5. až 9. ročníku sú vyučovacie hodiny predmetov Telesná výchova a Telesná a športová výchova spravidla delené na skupiny pre dievčatá a chlapcov.. Chlapci a dievčatá  7. a 9. ročníka sa vyučujú Telesnú výchovu spoločne . Chlapci z ročníkov 4., 5. a 8. sa vyučujú Telesnú a športovú výchovu spoločne,  dievčatá ročníkov :5., 6. a 8. sa vyučujú Telesnú a športovú výchovu spoločne.
          4. Predmety Pracovné vyučovanie sa vyučujú v dvojhodinových celkoch, v šiestom ročníku v dvojhodinových celkoch a jednohodinovke.
          5. Pri vyučovaní predmetu Informatická výchova a Informatika sú žiaci delení v skupinách tak, aby pri jednom počítači sedel jeden žiak.
          6. Predmet svet práce sa 9.ročníku vyučuje v dvojhodinových celkoch každý druhý týždeň.
          7. Vo vyučovacích  predmetoch Rozvíjanie komunikačnej schopnosti a Individuálna logopedická intervencia pomáha učiteľovi pri zabezpečovaní výchovno-vzdelávacieho procesu ďalší pedagogický zamestnanec.

Školský učebný plán ŠZŠ – var B
          1. Žiaci v prípravnom, 1.-3. ročníku a 5.-7. ročníku pracujú podľa inovovaného školského učebného plánu a učebných osnov, ostatné ročníka pokračujú vo vzdelávaní podľa pôvodných reformných učebných osnov a učebného plánu.
          2. S prihliadnutím na osobitosti žiakov so zdravotným znevýhodnením škola uplatňuje aj iné spôsoby organizácie vyučovania, a to členením vyučovacej hodiny do kratších časových úsekov,  blokovým vyučovaním, implementovaním aktivizujúcich foriem vyučovania a iných organizačných foriem.
          3. Vo vyučovacom predmete  Rozvíjanie komunikačnej schopnosti pomáha pri zabezpečovaní výchovno-vzdelávacieho procesu ďalší pedagogický zamestnanec.
          4. Vyučovacie predmety Pracovné vyučovanie a Telesná výchova sa vyučujú spoločne pre chlapcov a dievčatá.
          5. Predmet Pracovné vyučovanie sa vyučuje v dvoch dvojhodinových celkoch a v jednohodinovke.
          6. Pri vyučovaní predmetu Informatická výchova pri počítači sedí jeden žiak.

Školský učebný plán ŠZŠ – var C
          1. Žiaci v 1.-3. ročníku a 5.-7. ročníku pracujú podľa inovovaného školského učebného plánu a učebných osnov, ostatné ročníka pokračujú vo vzdelávaní podľa doterajších reformovaných učebných osnov a učebného plánu.
          2. Vyučovacia hodina má 45 minút v tomto rozdelení učebného plánu. Vyučovacie hodiny vzhľadom na psychické osobitosti detí sú členené do kratších časových úsekov. Dĺžka časových úsekov sa stanovuje individuálne. Škola uplatňuje aj iné spôsoby organizácie vyučovania, a to zaraďovaním blokového vyučovania a inými organizačnými formami.
          3. Žiaci vo var C pracujú podľa individuálnych vzdelávacích programov.
          4. Vo vyučovacom procese individuálnym prístupom pomáha žiakom prekonávať bariéry vyplývajúce z ich zdravotného znevýhodnenia asistent učiteľa.

Školský učebný plán -praktická škola
          1. Žiaci v I.PŠ pracujú podľa individuálnych vzdelávacích programov a učebných osnov pre žiakov s AU a PVP s MP v praktickej škole . V triede pracujú spoločne žiaci prvého až tretieho ročníka.
          2. Žiaci v II.PŠ pracujú podľa inovovaného školského učebného plánu a učebných osnov pre žiakov v praktickej škole. V triede pracujú spoločne žiaci druhého a tretieho ročníka
          3. Štruktúra voliteľných vyučovacích predmetov triedach je  nasledovná:
          • v  triede I.PŠ  je zaradený do učebného plánu voliteľný predmet „Pomocné práce v kuchyni“,
          • v triede II. PŠ je zaradený do učebného plánu vyučovací predmet „Pestovateľské práce“
          1. Žiakom s autizmom a telesne postihnutým  žiakom  pomáha vo vyučovacom procese prekonávať bariéry, ktoré súvisia s ich zdravotným znevýhodnením asistent učiteľa.
          2. Predmety Pestovateľské práce, Domáce práce a údržba domácnosti, Pomocné práce v kuchyni, Príprava jedál a výživa, Zdravotná výchova, Ručné práce a šitie, sa vyučujú v dvoj alebo trojhodinových celkoch.