• Príloha č.7- poznámky k šk. roku 2021/2022

•  príloha č.7

Školský učebný plán ŠZŠ – var A.
            1. V šk. roku 2021/2022 sa trieda pre prípravný ročník neotvára.
            2. Žiaci druhého a štvrtého ročníka pracujú v spojenej triede.
            3. So žiakmi šiesteho ročníka pracuje  žiak piateho ročníka v spojenej triede.
            4. Žiaci ôsmeho ročníka pracujú spoločne v triede so žiakmi deviateho ročníka  v spojenej triede.
            5. Žiaci deviateho ročníka var A pracujú v spojenej triede so žiakmi ôsmeho ročníka var B.
            6. Predmety Pracovné vyučovanie na druhom stupni sa vyučujú v dvojhodinových celkoch, v šiestom  ročníku aj v jednej jednohodinovke,
            7. V 5. ročníku sú vyučovacie hodiny predmetu Pracovné vyučovanie delené na skupiny  oddelene pre dievčatá a chlapcov V šiestom ročníku sa predmet Pracovné vyučovanie vyučuje v jednej skupine oddelene pre chlapcov a v jednej skupine pracujú spoločne chlapci a dievčatá.  Vyučovací predmet Pracovné vyučovanie sa pre žiakov ôsmeho a deviateho ročníka vyučuje oddelene v skupinách pre chlapcov a oddelene pre dievčatá.
            8. V 5. až 9. ročníku sú vyučovacie hodiny predmetu Telesná a športová výchova  vyučujú v skupinách spoločne pre chlapcov aj dievčatá z jednej triedy z dôvodu minimalizovania premiešavania žiakov z rôznych tried.
            9. Pri vyučovaní predmetu Informatika sú žiaci delení v skupinách tak, aby pri jednom počítači spravidla sedel jeden žiak..
            10. Vyučovací predmet Výtvarná výchova sa v siedmom až deviatom ročníku vyučuje v dvojhodinových celkoch.
            11. Vo vyučovacích  predmetoch Rozvíjanie komunikačnej schopnosti a Individuálna logopedická intervencia pomáha učiteľovi pri zabezpečovaní výchovno-vzdelávacieho procesu ďalší pedagogický zamestnanec.
            12. Premet Etická výchova a Náboženská výchova sa vyučujú spoločne.

Školský učebný plán ŠZŠ – var B
          1. V šk. roku 2021/2022 sa trieda prípravného ročníka neotvára.
          2. S prihliadnutím na osobitosti žiakov so zdravotným znevýhodnením škola uplatňuje aj iné spôsoby organizácie vyučovania, a to členením vyučovacej hodiny do kratších časových úsekov,  blokovým vyučovaním, implementovaním aktivizujúcich foriem vyučovania a iných organizačných foriem.
          3. V spojenej triede pracujú viacnásobne postihnutí žiaci druhého až štvrtého ročníka vzdelávaní podľa var  B.
          4. V spojenej triede pracujú žiaci piateho až deviateho ročníka vzdelávaní podľa var B.
          5. Vo vyučovacom predmete  Rozvíjanie komunikačnej schopnosti pomáha pri zabezpečovaní výchovno-vzdelávacieho procesu ďalší pedagogický zamestnanec.
          6. Vyučovací predmet Pracovné vyučovanie sa vyučuje v dvojhodinových celkoch alebo v jednohodinovke, v jednej skupine spoločne pracujú  chlapci a dievčatá.
          7. Vyučovací predmet Telesná a športová výchova sa vyučujú   spoločne pre chlapcov a dievčatá.
          8. Vo vyučovacom predmete Výtvarná výchova sa žiaci siedmeho až deviateho ročníka vyučujú v dvojhodinových celkoch.
          9.  Náboženská výchova/ Etická výchova sú vyučuje spoločne
          10. Pri vyučovaní predmetu Informatika pri počítači spravidla sedí jeden žiak.

Školský učebný plán ŠZŠ – var C

Vyučovacia hodina má 45 minút v rozdelení učebného plánu. Vyučovacie hodiny vzhľadom na psychické osobitosti detí sú členené do kratších časových úsekov. Dĺžka časových úsekov sa stanovuje individuálne. Škola uplatňuje aj iné spôsoby organizácie vyučovania, a to zaraďovaním blokového vyučovania a inými organizačnými formami.

1. Žiaci vo var C pracujú podľa individuálnych vzdelávacích programov.
          2. V jednej triede pracujú žiaci rôznych ročníkov, aj rôznych vzdelávacích variantov.
          3. Vo vyučovacom procese individuálnym prístupom pomáha žiakom prekonávať bariéry vyplývajúce z ich zdravotného znevýhodnenia asistent učiteľa.

Školský učebný plán -praktická škola
          1. V triedach praktickej školy pracujú spoločne žiaci prvého až tretieho ročníka.
          2. Štruktúra voliteľných vyučovacích predmetov triedach je  nasledovná:
          • v  triede I.PŠ  je zaradený do učebného plánu voliteľný predmet „Pomocné práce v kuchyni“,
          • v triede II. PŠ je zaradený do učebného plánu vyučovací predmet „Pestovateľské práce“
          1. Žiakom viacnásobným a telesným postihnutím pomáha vo vyučovacom procese prekonávať bariéry, ktoré súvisia s ich zdravotným znevýhodnením asistent učiteľa.
          2. Predmety Pestovateľské práce, Domáce práce a údržba domácnosti, Pomocné práce v kuchyni, Príprava jedál a výživa, Zdravotná výchova, Ručné práce a šitie, sa vyučujú v dvoj alebo trojhodinových celkoch v triedach a odborných učebniach školy.
          3. Vo vyučovacom predmete Telesná a športová výchova pracujú chlapci a dievčatá spoločne v jednej skupine.