• 2013/2014

        • OFS
               Vyvrcholením celoročného športového úsilia našich žiakov boli dni školskej športovej olympiády, ktorá sa konala 19. – 20. júna 2014.
          Dva dni školskej olympiády sme venovali športovým disciplínam prispôsobeným schopnostiam zdravotne znevýhodnených žiakov, ktoré obsahovo vychádzali z kategórie Olympijských hviezdičiek, Olympijských nádejí a čiastočne aj z Kalokagatie.
          Po slávnostnom otvorení školskej olympiády sme prvý deň tradične venovali turnajom- chlapci bojovali o víťazstvo vo futbale a dievčence vo vybíjanej. Časť práve nesúťažiacich žiakov počas turnaja povzbudzovala svojich kamarátov, a na určených stanovištiach výtvarne spracovala „triedne vlajky OFS“.
          Druhý deň olympiády čakali žiakov atletické olympijské disciplíny. 
          Na záver sme slávnostne vyhlásili výsledky z oboch športových dní. Odovzdali sme medaily a vecné ceny víťazným družstvám i jednotlivcom,   vyhlásili sme víťaza fair play,  ocenili sme najkrajšiu „triednu vlajku OFS“.
          Tak ako každý rok, aj tento rok sme opäť prispeli k upevneniu myšlienky olympizmu medzi žiakmi, učili sme žiakov kooperovať v skupine, žiaci sa učili zdravo súťažiť a zároveň sa starať o svoje zdravie. Spolu s výchovou k pohybovým a športovým aktivitám sme súčasne viedli žiakov k tolerancii, porozumeniu a ochote pomáhať si navzájom a vzájomne sa povzbudzovať.
          Myšlienku olympizmu sme nepodporovali iba v dňoch školskej olympiády, ale podporovali sme ju počas celého školského roka v rôznych akciách a aktivitách športových, vzdelávacích, kultúrno-umeleckých, protidrogových a environmentálnych. (foto)

           

           
          Škriatkovia a víly (foto)
          Vítězslava Klimtová - meno českej ilustrátorky je u nás menej známe, ale o jej fantázii, šikovnosti a kreativite sa žiaci z dvoch našich tried mohli presvedčiť na návšteve v Obecnej knižnici v Krušovciach, kde zakotvila jej putovná výstava škriatkov, čertíkov, nezbedníkov a víl. Táto výstava putuje po Slovensku už niekoľko rokov a naši žiaci si ju mohli prezrieť, dokonca sa aj dotknúť alebo vziať do rúk úžasné dielka tejto českej výtvarníčky a spisovateľky. Ručne vyrobené bábky škriatkov mali svoje príbehy pripojené na kartičkách s popisom ich „výskytu“, vlastností, pováh a zvykov, a teta sprievdkyňa k nim pridala aj ich príbehy, krátke rozprávky a zoznámila deti nielen s nimi, ale aj s knižkami spomínanej českej výtvarníčky a spisovateľky. Deťom sa výstava veľmi páčila, boli by si najradšej odniesli aspoň jedného škriatka do svojej izbičky.
           

           

          Súťaž zručnosti – B variant (foto)
          Dňa 29. 4. sa konala medzi žiakmi obľúbená súťaž zručnosti. súťažilo sa v kategóriách: strihanie a lepenie papiera, prestieranie, skladanie oblečenia a výroba vajíčkovej pomazánky.
          Zvíťazili všetci zúčastnení, celá súťaž prebehla vo veselej atmosfére. Odmenou pre  všetkých bolo pohostenie.
           
          Malý majster, malá majsterka
          Ku dňu Zeme 22. apríla si žiaci z ročníkov 5. až 9. ročníka variantu A vyskúšali svoje zručnosti v práci s drevom, papierom, koženkou a v stolovaní.
          Dňa 24. apríla z pripravovaného materiálu zhotovili stojan na servítky, púzdro na telefón, priestorové teleso- kocka a pripravili slávnostnú tabulu. Dokázali svoje zručnosti v brúsení dreva, strihanie, ohýbanie papiera, šití a v stolovaní.
          V práci s drevom zvíťazili chlapci 8. ročníka, s papierom  chlapci 7.roč. a dievčatá 9. roč., s kožou  chlapci 7. a 8. roč., v stolovaní chlapci 7. roč. a dievčatá 5. roč.
          Celkovým víťazom sa stali dievčatá 8.roč. Vierka Danišová a Anička Oláchová
           
          Výstava školských prác v Galérii Topoľčany (foto)
               V poradí už tretí ročník  výstavy výtvarných a priestorových  prác, sprístupnili širokej verejnosti žiaci dvoch špeciálnych základných škôl spolu so svojimi učiteľmi počas vernisáže, ktorá  sa konala dňa 3.apríla 2014 v Galérii mesta Topoľčany. Úvodné vystúpenie  žiakov svojim charakterom navodilo  príjemnú atmosféru  a všetkým prítomným, hosťom i priaznivcom  tak  ozvláštnilo chvíle ich spoločného stretnutia.
               Priestory galérie opäť zaplnili  dielka, ktoré prezentovali výtvarné nadanie a manuálnu zručnosť deti s mentálnym a rečovým postihnutím zo Spojenej školy internátnej na Tovarníckej ulici 1632  a  Špeciálnej základnej školy internátnej Pod kalváriou.
          Vystavené exponáty zaujali nápaditosťou, farebnosťou,  pestrosťou námetov a svojím spracovaním. Za pomoci  rôznych zaujímavých techník tak vznikli práce predstavujúce plošnú, priestorovú i figurálnu kompozíciu.
          Malí umelci použili maľbu, kresbu, vyškrabávanú techniku, koláž a kombinovanú techniku. Využili drobný aj odpadový materiál, papier, sklo, plasty a prírodniny.  Nechýbali ani typické jarné motívy, zdobené vajíčka, zvieratká a pestrofarebné kvety.
          Novinkou boli vydarené postavičky z čarovného sveta rozprávok, ktorými sa deti inšpirovali. Záujemcov o rôznorodé výtvarné žánre iste potešil pohľad na večne zeleného vodníka, či perníkovú chalúpku so známymi postavami. Zaujali aj ceruzky v nadrozmernej veľkosti a výtvarné aranžmány z prírodného materiálu  v prútených košíkoch.
          Radosť na tvárach prítomných vzbudzovali najmä plošné výtvarné práce detí  a  ich  pohľad  na súčasnosť,  prenesený do pestrofarebných  obrázkov. Podobne aj rodičia dávali najavo svoju spokojnosť a úsmevom oceňovali šikovnosť svojich  detí.
           Ich prejav bol dostatočnou výpoveďou, za ktorou je potrebné vidieť viac ako sa očakáva. Je to porozumenie,  vďačnosť špeciálnym pedagógom za vynaložené úsilie  a ich všadeprítomnú snahu vyzdvihnúť individuálne osobitosti detí  na úroveň prijateľnej akceptácie v spoločnosti.
          Podujatie toho typu je vhodným priestorom, kde sa žiaci môžu verejnosti predstaviť svojou zručnosťou, šikovnosťou a kreativitou. Dáva príležitosť obidvom školám vzájomne sa inšpirovať, zdravo si konkurovať ale najmä tvorivo spolupracovať.
           
           
          Školské kolo súťaže v prednese poézie a prózy (foto)
          Zúčastnili sa ho žiaci  A var. a víťazi z var. B a praktickej školy. Súťažiaci sa venovali umeleckému slovu, recitovali básne a prednášali prózu  od slovenských  spisovateľov. Tí najlepší dostali možnosť reprezentovať našu školu na krajskom kole v Novej Vsi nad Žitavou.
          A veru sa oplatilo! Boženka Machovičová, získala v krajskom kole 1. miesto za prednes prózy s názvom Voľba predsedu, od Márie Ďuríčkovej. Postúpila tak na celoslovenské kolo do Spišskej Novej Vsi. Blahoželáme! 
           
           
          Spevácka súťaž                           
          Ako každý rok, aj tento školský rok sa na našej škole konala súťaž v speve. Žiaci sa na ňu poctivo pripravovali. Hlavne u menších žiakov zaúčinkovala tréma, ale i napriek tomu sa statočne popasovali s piesňami. Prvé miesto obsadili: Emil Herák, druhé: Dominika Cicková a na treťom mieste sa umiestnila dvojica Dávid Kotlár a Mário Palo .
          V druhej kategórii bola silná konkurencia, kde zvíťazil a prvé miesto získal žiak 8.ročníka Viktor Karvay. Na druhom mieste sa umiestnila žiačka zo 6.ročníka Adriána Karvayová. 3.miesto získala žiačka 8.ročníka Viera Danišová. Bola udelená aj cena diváka, kde sa zhodli diváci aj porota na žiakovi Viktorovi Karvayovi.
          Už  sa môžeme tešiť na ďalšiu súťaž. Víťazi  poputujú do krajských súťaží.
           

          O rozprávkach... (foto)
          Svet rozprávok  je deťom veľmi blízky a tak v mesiaci októbri mali možnosť nazrieť do toho zázračného sveta fantázie, ktorý nám tu zanechali ako nádherné dedičstvo naši predkovia. Prostredníctvom interaktívnej techniky spoznávali rôzne rozprávky, zábavnou formou riešili rôzne úlohy, hádali, dopĺňali, hrali sa a zabávali. Popri tom si získali veľa užitočných informácií o ľudovej rozprávke klasickej ale aj modernej. Vedomosti si overili aj v praktických úlohách. Takéto tvorivé edukačné aktivity aktívne zapájajú žiakov do vyučovacieho procesu rozvíjajú ich počítačovú gramotnosť.
           

           

          Spevácka súťaž- variant B,C
          Dňa 18. 2. 2014 v školskej budove na ul. Dr. Pantočku sa uskutočnila súťať v speve. V triedach variantu B., C a praktickej školy. Prevládal výber ľudových piesní pred detskými piesňami. Zastúpená bola i pieseň z muzikálu: „Na skle maľované.“
          Porota vyhodnotila  za najlepší výkon spev Martina Surovca, ktorý spieval ľudovú pieseň:  Pod horou, pod horou. Prvým miestom za zaradil do celoškolskej speváckej súťaže , kde  súťažil  spoločne s A variantom.
           
          Aj v tomto školskom roku nás potešili návštevou herci z divadla Maska a Cliperton so svojimi predstaveniami  „ Alica v krajine zázrakov“ a „ Čert a Káča“ Deti spoznali nové rozprávkové príbehy a zabavili sa spolu s hercami. Za vyčerpávajúci herecký výkon hercov odmenili obrovským potleskom. (foto)
           
          Deň svätého Valentína
                14. február je sviatok svätého Valentína. Svätý Valentín je sviatok zamilovaných. Aj my žiaci I. stupňa sme sa rozhodli pripomenúť si tento sviatok, ale tak svojsky – detsky. Dohodli sme sa, že si spomenieme na každého koho ľúbime, tešíme sa z jeho prítomnosti.
          Už dva týždne pred sv. Valentínom sa začali v každej triede vyrábať „Valentínky“, na ktoré sme písali verše a rôzne priania. „Valentínky“ sme adresovali svojim kamarátkam, kamarátom, pani riaditeľke, pani zástupkyni, pani učiteľke, pani vychovávateľke, mame, otcovi.
          Keď nastal očakávaný deň sv. Valentína, všetci sme sa zišli v malej jedálni. A tam to vypuklo. Navzájom sme si pozdravy rozdali. Každý si našiel v pošte „Valentínku“. Každý sa tešil z toho, že je tu niekto, kto ho má rád. Túto neopakovateľnú atmosféru spríjemnili chlapci z tretieho ročníka. Zaspievali peknú zamilovanú rómsku pieseň, v ktorej sa spieva o nekonečnej láske chlapca k dievčaťu. Naozaj, každého táto pieseň chytila za srdce. Teraz sme ešte deti, ale raz aj my budeme riešiť takéto pekné vzťahy...
          No a na záver sme si všetci zatancovali pri pekných pesničkách.
           
          Vianočná besiedka (foto)
               12. decembra konečne prišiel deň, na ktorý sme tak netrpezlivo čakali! V tento deň sa v našej škole uskutočnila vianočná besiedka  krásneho a precíteného programu plného vianočných piesní, tancov či scénok v podaní našich žiakov.
          Svoje vianočné vystúpenie otvorili deti milými a hrejivými slovami, ktoré venovali  ich najmilším osobám – rodičom, učiteľom  a pozvaným hosťom. Chceme sa poďakovať všetkým, ktorí si našli čas a prišli odmeniť naše úsilie potleskom a milým úsmevom. Veríme, že sa nám podarilo naším pekným programom priniesť len šťaste samú lásku a hrejivý pocit, ktorý si každý z nás vo svojom srdci odniesol domov k sviatočnému stolu domov.
           
          Mikulášska besiedka (foto)
          Aj tento rok prišiel do našej školy v sprievode anjela a čertov Mikuláš. Jeho príchod netrpezlivo očakávali všetky deti. So žiariacimi očami sledovali kôš plný sladkostí. Niektoré deti sa trochu báli čerta. Všetci túžili držať vysnívané darčeky v rukách. Mikulášovi deti  zarecitovali a zaspievali naučené básničky a pesničky. Na záver si Mikuláš s deťmi zatancoval a prisľúbil, že príde aj na budúci rok. Všetci dúfame, že o rok už príde bez čerta.
           
          CELOSLOVENSKÁ KAMPAŇ ČERVENÉ STUŽKY
          1.december si pripomíname ako Svetový deň boja proti AIDS. Aj naša škola sa zapojila do tejto celoslovenskej kampane. Nakoľko sú naši žiaci mentálne postihnutí, snažili sme im primeranou formou priblížiť a vysvetliť všetky nové pojmy a informácie a z ponúkaných aktivít sme  zorganizovali prednášky na tému Duševné zdravie, Obchodovanie s ľuďmi a HIV/AIDS, prednášky s protidrogovou tematikou. Na škole sme uskutočnili aj výtvarnú súťaž o najkrajšiu pohľadnicu. Všetky práce sme umiestnili na veľkom paneli pri vstupe do školy, kde sme umiestnili aj plagát kampane. Žiaci si na hodinách výtvarnej výchovy vyrobili červené stužky a vymaľovali si červené srdcia na vytvorenie živej stužky. Nosením červených stužiek - symbolu boja proti AIDS sme symbolicky podporili boj proti tejto zákernej chorobe.
           
          Futbalový zápas
          Dňa 17.10.2013 odohrala naša škola priateľské stretnutie vo futbale  so ŠZŠ v Bánovciach nad Bebravou. Po veľmi sympatickom výkone naši žiaci prehrali 2:4. Naše góly strelili Janko Daniš a Tomáš Pihík. Naši mladí futbalisti hrali v zostave: Dušan Dunka, Tomáš Pihík, Rastislav Langer, Ján Daniš, Dominik Helebrand, Patrik Helebrand
          Chlapcom za predvedený výkon ĎAKUJEME
           
           

                        

           

           

           

           

          ENVIROPROJEKT 2013 (foto)

             Environmentálna výchova zohráva významnú úlohu v rozvoji kľúčových kompetencií našich žiakov. Prínosom k plneniu zámerov, cieľov a úloh environmentálnej výchovy bol rozvojový projekt MŠ VVaŠ SR- „Enviroprojekt 2013“.

               Náš enviroprojekt umožnil žiakom získavať nové poznatky a vedomosti predovšetkým zážitkovou formou    a prostredníctvom vlastnej skúsenosti. Žiaci sa učili pozorovať voľnú prírodu, ale aj prírodu priamo pod oknami triedy    v školskej záhrade, a súčasne sa ju učili aj tvoriť, chrániť a oddychovať v nej. 

          Na vyučovaní aj mimo vyučovania sme realizovali aktivity v štyroch okruhoch:

          1.okruh: - „Spoznávaj a chráň“
          Spoznávali sme faunu a flóru v širšom okolí (celodenné aktivity na náučnom chodníku Duchonka-Kulháň, blokové vyučovanie v Továrnickom parku), spoznávali sme bylinky a ich účinky, založili, prípadne rozšírili sme si herbáre, besedovali sme so zamestnancami polesia Solčany na tému: Život v lese, v blokovom vyučovaní sme spoločne plnili úlohy ako napr.: čistili sme park, pozorovali sme živočíchov a rastliny v ich prirodzenom prostredí, hrali sme sa didaktické hry, počúvali sme rozprávky o zvieratkách, tvorili sme prístrešky pre vtáčikov a výrobky z prírodných aj druhotných materiálov, tvorili a súťažili sme a pod.
          2.okruh: „ Naša farma“
          Rozšírili a doplnili sme bylinkové záhradky a založili sme si aj malé ovocinárske biofarmy, kde môžeme získavať nové vedomosti, zručností a poznatky o „zdravom“ hospodárení v praxi. Môžeme porovnávať druhy a odrody ovocním, pozorovať a starať sa o nich počas celého roka.
          3.okruh: „Moje životné prostredie a ja“.
          Všetci vieme, že škola je ako náš domov, a preto sa musíme o ňu starať. Učili sme sa však   zodpovedne správať v každom prostredí, kamkoľvek ideme, alebo kdekoľvek žijeme. Vyhlásili sme súťaž o najkrajšiu triedu a zápolili sme medzi sebou, kto má najkrajší živý kútik.
          4.okruh: „čo urobím s odpadom?“
          Navštívili sme dotrieďovací dvor v Topoľčanoch, učili sme sa ako separovať odpad, súťažili sme v zbere papiera. V projektovom vyučovaní sme sa zoznamovali s druhotným využitím odpadových surovín a vyrobili sme z nich zaujímavé výrobky.
          V našom projekte s názvom „Za krajší život, za pevné zdravie“ sme sa zaujímavou formou učili, ako sa starať o svoje životné prostredie, o svoje zdravie a o zdravie celej prírody. Výstupy projektu budeme využívať a naďalej plniť úlohy a ciele environmentálnej výchovy aj v nasledujúcom období.
    • Kontakty

      • Spojená škola internátna, Tovarnícka 1632, Topoľčany s organizačnými zložkami Špeciálna základná škola internátna, Tovarnícka 1632, Topoľčany a Praktická škola, Tovarnícka 1632, Topoľčany
      • Ul. Tovarnícka: 038/5320021 Ul.Dr. Pantočku: 038/5225330               riaditeľ: 038/5321926 mobil: 0910 915 133  
      • Spojená škola internátna,Tovarnícka 1632, 955 01 Topoľčany Slovakia
    • Prihlásenie