• Noc s Andersenom

Už 19 rokov sa v marci deti stretnú vo všetkých knižniciach na Slovensku, aby si pripomenuli výnimočného dánskeho rozpravkára Hansa Christiana Andersena. Knihovníčky im pobyt v knižnici spríjemnia nielen čítaním rozprávky, ale aj rôznymi aktivitami. Témou tohtoročnej „Noci v knižnici“ bola rozprávka „Snehová kráľovná“, ktorá uzrela svetlo sveta pred 180-timi rokmi. Rozprávkou a aktivitami s ňou spojenými previedol deti „ozajstný Andersen“ so svojou pomocníčkou Majkou. Večer deti ukončili pizzou od pizzerie MM Delivery Bošany a na spánok sa uložili v školskej knižnici.

• Súťaž v prednese poézie a prózy

Dňa 20.3.2024 sa na našej škole uskutočnilo školské kolo recitačnej súťaže. Žiaci si zmerali sily v prednese poézie a prózy. Prezentovali texty a básne prevažne z dielne slovenských autorov. Umelecké výkony hodnotila porota, do ktorej bola prizvaná zástupkyňa Tribečskej knižnice v Topoľčanoch pani Machová. Ocenení žiaci získali vecné odmeny. Všetci, ktorí sa umiestnili na prvom mieste budú našu školu reprezentovať v krajskom kole recitačnej súťaže, ktorá sa bude konať v Novej Vsi nad Žitavou. Všetkým recitátorom ďakujeme za účasť a výhercom srdečne gratulujeme.

• Deň ľudovej rozprávky.

Už niekoľko rokov si pripomíname deň narodenia nášho najväčšieho zberateľa slovenských ľudových rozprávok Pavla Dobšinského. Je to krásna tradícia. Dnes tomu nebolo inak s rozprávkou Remeslo má zlaté dno, ktorá nás vtiahla do deja až tak, že sme si priestory školy premenili na veľkú dielňu, v ktorej si žiaci mohli vyskúšať rôzne ľudové remeslá.

• Zážitkové vyučovanie v enviro učebni v Topoľčanoch.

Žiaci na I. stupni veľmi zaujímavo obohatili jeden zo svojich vyučovacích dní v novej enviro učebni v Topoľčanoch. Inovatívne a komplexne pod jednou strechou získali množstvo nových pútavých environmentálnych poznatkov hravou a interaktívnou formou a to prostredníctvom tabletov i náučných a workshopových tabúľ. Dozvedeli sa veľa informácii z oblasti odpadového a vodného hospodárstva i obnoviteľných zdrojov a taktiež zo života niektorých zvierat v regióne Topoľčian. Deťom sa aktivity veľmi páčili.

• Tvorivé dielne: „ Popoluška“

Naše deti sa naplno realizovali v tvorivých dielničkách na tému klasickej rozprávky: „Popoluška“. Aktivity vykonávali vo viacerých kreatívnych tímoch a pri práci využívali aj rôzny netradičný materiál.

Dievčatá vytvorili pre Popolušku krásne plesové šaty a črievičky, no a chlapci zase vyčarovali kráľovský kočiar, na ktorom sa viezla na bál. Z pod šikovných rúk detí vyšli aj výtvory operených holúbkov - najznámejších pomocníkov Popolušky. Deti sa s radosťou na Popolušku aj zahrali a zasúťažili si o to, kto bude najrýchlejší a najšikovnejší v triedení rôznych strukovín. Nakoniec zhotovili pre Popolušku aj korále z chutných a voňavých pukancov, na ktorých si v závere aj pochutili.

• Chráňme si zvieratá v zime

Zimné mesiace zvieratá a vtáctvo potrebuje ľudskú pomoc na prezimovanie. Naši žiaci vytvárajú prostredie, ktoré bude pre zvieratá priateľské. Sledujú náučné videá o prírode, diskutujú a vyrábajú kŕmidlá, ktoré umiestnili na školskom dvore. So záujmom sledujú, ako sa vtáčiky prikrmujú a radostne štebocú. Tieto aktivity podporujú záujem o prírodu, ale aj zodpovednosť voči ochrane zvierat a ich prostredia.

• Rada školy

• John Smith